Aktualności

Laboratorium Betonów i Kruszyw ruszyło

Dziś w suwalskim Parku Naukowo Technologicznym Polska Wschód odbyło się oficjalne otwarcie Laboratorium Betonów i Kruszyw. Laboratorium wynajmuje suwalska firma Kruszbet S.A. zajmująca się wydobywaniem kruszyw oraz produkcją materiałów betonowych. Firma chce zająć się badaniami związanymi z jakością i wytrzymałością dróg. Ma to związek między innymi z budową obwodnicy Suwałk.

Firma Kruszbet S.A. umowę na wynajem ponad 250 metrowego Laboratorium podpisała na koniec maja tego roku. Już wtedy przedstawiciele Kruszbetu zapewniali, że od razu rozpocznąś przystosowywanie pomieszczeń Laboratorium do swoich potrzeb.

Dziś można było zobaczyć urządzenia, które badają wytrzymałość betonu na zginanie czy rozłupywanie. Ponadto prowadzone tam będą badania dotyczące gęstości próbek betonowych, mrozoodporności prefabrykatów czy betonu.

W laboratorium pracuje już 4- osobowa załoga.

- Bardzo cieszę się, że z powodzeniem udaje się zagospodarować kolejne pomieszczenia Parku. Jeszcze ważniejsze jest to, że to lokalne firmy decydują się na rozpoczęcie badań naukowych związanych z ich profilem działalności – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk po otwarciu laboratorium.

Firma Kruszbet nie ukrywa też, że jest zainteresowana realizacją inwestycji, która ma być realizowana w naszym regionie – czyli budową drogi ekspresowej S61 Via Baltica, której częścią jest obwodnica Suwałk. Cała Via Baltica ma być budowana w technologii betonowej co jest tożsame z profilem działalności firmy.

02
Lipiec