Lotnisko coraz bliżej

Już za dwa lata mają szansę ziścić się sny o suwalskim lotnisku. Będzie to lotnisko lokalne, z pasem o długości 1320 metrów i podstawową infrastrukturą. Będzie obsługiwało niewielkie samoloty. Koszt jego budowy to około 24 milionów złotych.

Wiele przesłanek wskazuje na to, że w 2015-2016 roku zostanie zbudowane suwalskie lotnisko. Jest obowiązująca decyzja środowiskowa w tej sprawie, a projekt techniczny wymaga jedynie niewielkich zmian. Ku szczęśliwemu finałowi zmierzają też starania suwalskiego samorządu o pozyskanie części brakujących gruntów, należących do Skarbu Państwa.

- Brakuje około 37 hektarów - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Najpierw mieliśmy nadzieję, że może uda się pozyskać grunty od Skarbu Państwa w drodze darowizny. Kiedy okazało się to niemożliwe, pojawiły się inne propozycje pozyskania tych gruntów, między innymi w drodze wymiany. Na pewno wkrótce zastosujemy któreś z proponowanych rozwiązań.

Władze miasta będą starały się również pozyskać na budowę lotniska dofinansowanie z programów infrastrukturalnych lub w partnerstwie publiczno-prywatnym. Jeżeli to się nie powiedzie, lotnisko mogłoby powstać z funduszy własnych, z budżetu miejskiego.

- Widzimy wielką potrzebę budowy lokalnego lotniska w Suwałkach – podkreśla prezydent Czesław Renkiewicz. – Dostępność komunikacyjna to jeden z podstawowych warunków rozwoju miast. Z lotniska mogliby korzystać przedsiębiorcy, którzy inaczej nie przyjechaliby do naszego miasta.

Prezydent Suwałk zapewnia także, że koszty utrzymania nie będą duże.

- Ponieważ lotnisko nie będzie obsługiwało ruchu zagranicznego, nie ma potrzeby zapewnienia służb celnych i granicznych, a infrastruktura do obsługi pasażerów będzie minimalna – informuje prezydent.