Nagroda za unijne miliony

W dniach 9-10 października odbyło się 11 Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Warszawie.  Jednym z punktów dwudniowej konferencji było rozdanie nagród Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk odebrał pamiątkowy dyplom za zajęcie VIII miejsca w rankingu podsumowującym wydatki samorządów ze środków unijnych w latach 2009-2012 w kategorii miasta na prawach powiatu.

- Przyznana Suwałkom nagroda to niepodważalne dane wynikające wprost ze statystyk i realnych sum pieniężnych przeznaczonych na konkretne inwestycje w naszym mieście – mówi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – A to oznacza, że jesteśmy wśród najlepszych miast na prawach powiatu, których w całej Polsce jest 66.

Suwałki od początku były w krajowej czołówce miast, które potrafią korzystać z europejskich funduszy. Za unijne dotacje udało się wybudować Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód wart 67 milionów złotych, jedną z najnowocześniejszych w Polsce sal koncertowo-teatralnych za ponad 40 milionów złotych, Aquapark za blisko 47 milionów i inne wielomilionowe inwestycje takie jak stadion piłkarski z podgrzewaną murawą, obiekty sportowe, wyremontowane ulice – Reja, czy budowane Wigierska i Buczka.

Nagroda "Wspólnota"Z programów europejskich korzystają też przedsiębiorcy i nasze spółki komunalne.

Miejska firma Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach przeprowadził szereg inwestycji związanych z rozbudową sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Modernizację podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap, który wart był ponad 16 milionów złotych pozwolił na wybudowanie ok. 3,33 km kanalizacji sanitarnej, 7,4 km sieci wodociągowej oraz zmodernizowanie oczyszczalni ścieków. Drugi etap, wart ponad 42 miliony złotych, pozwolił na wzrost poziomu zwodociągowania naszego miasta do 99,93% i skanalizowania do 94,11%. Ponadto rozpoczęła się budowa suszarni osadów ściekowych oraz hermetyzacja i dezodoryzacja obiektów oczyszczalni ścieków w Suwałkach.

W sumie, w Suwałkach przez dziewięć lat - tylko samorządowi - udało się pozyskać prawie 400 milionów złotych unijnych dotacji. Na pewno suma ta jeszcze wzrośnie.