O przyszłości przedsiębiorców i nauki w PNT

"Fundusze i instrumenty dla wsparcia współpracy sfery nauki i przedsiębiorczości w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020" - o tym w suwalskim Parku Naukowo - Technologicznym Polska - Wschód mówili dziś: Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, prof. Barbara Kudrycka, posłanka na Sejm RP, Bożena Kamińska, posłanka na Sejm RP oraz Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który zaprezentował podstawy opracowywanego "Programu rozwoju przedsiębiorczości Miasta Suwałki na lata 2014-2020".

Konferencję rozpoczęła Iwona Wendel, która przedstawiła między innymi podział środków z Funduszy Spójności na programy operacyjne  na lata 2014-2020.

Park NT konferencja- Co dzięki temu chcemy osiągnąć? Przede wszystkim wydatki na badania i rozwój w 2023 mają wzrosnąć do 2%PKB z obecnego poziomu 0,9% - mówiła Iwona Wendel - Samo PKB na jednego mieszkańca wzrośnie z 66 do 77% średniej unijnej. Polska będzie także atrakcyjniejsza dla potencjalnego inwestora.

Jak szacują przedstawiciele Rządu - w 2023 roku - nasz kraj awansuje z 74 na 39 miejsce w rankingu Doing Business, który określa warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju.

- Dobrymi narzędziami do wspierania przedsiębiorczości było postawienie na budowę Parków Naukowo - Technologicznych - zapewniała prof. Barbara Kudrycka -  Przyszła perspektywa finansowa należeć będzie właśnie do tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli inwestować w badania i rozwój. Temu z pewnością sprzyja obecność Parku a Suwałki są do tego idealnie przygotowane.

To jak wspierany będzie biznes lokalnie omówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

-Postanowiliśmy opracować "Program rozwoju przedsiębiorczości Miasta Suwałki na lata 2014-2020" - poinformował Prezydent Suwałk - Dokument będzie szczegółowo określać na jakie wsparcie ze strony samorządu będą mogli liczyć suwalscy przedsiębiorcy ci istniejący na lokalnym rynku pracy jak i chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Suwałkach.

W konferencji wzięli udział między innymi lokalni przedsiębiorcy oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.