Poprawianie strategii

Nad aktualizacją Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałk do roku 2020 przez kilka miesięcy pracował zespół ekspertów i przedstawicieli różnych środowisk. We wtorek i środę konsultacje dokumentu weszły w końcową fazę.  W ratuszu ze specjalistami spotkali się autorzy aktualizacji strategii prof. Jacek Szlachta i prof. Wojciech Dziemianowicz.

- Każda strategia wymaga aktualizacji, bo zmieniają się warunki zewnętrzne – tłumaczył prof. Jacek Szlachta. – Suwałki też dotyka światowy kryzys ekonomiczny, czy proces starzenia się społeczeństwa.  I na to trzeba reagować .

Przygotowując strategię eksperci opracowali też analizę SWOT, prezentującą mocne i słabe strony naszego miasta. Wśród atutów znalazła się różnorodność działalności gospodarczej. Wśród największych problemów do rozwiązania eksperci wskazali natomiast słabą dostępność komunikacyjną .

Eksperci opracowujący aktualizację strategii  podkreślali, że szansą rozwoju dla wszystkich regionów w Polsce będą inteligentne specjalizacje.

- Na pewno jest nią pograniczne położenie na styku trzech państw – wymieniał Marcin Bonisławski, naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. – Z Suwałk jest mniej więcej 100 kilometrów do Kowna i Grodna. Podobna odległość dzieli nas od Obwodu Kaliningradzkiego.

Z aktualnie obowiązującą strategią można zapoznać się pod tym linkiem.

Nowy i zaktualizowany dokument gotowy będzie  w najbliższych kilku miesiącach.