Prezydent złożył ślubowanie

Czesław Renkiewicz, który w tegorocznych wyborach samorządowych po raz drugi spotkał się z zaufaniem ze strony mieszkańców Suwałk i został wybrany na stanowisko Prezydenta Miasta Suwałk, złożył dziś w trakcie II sesji Rady Miejskiej uroczyste ślubowanie. Po nim – wygłosił expose, w którym przedstawił swój plan działań na kolejne 4 lata.

- To dla mnie wyjątkowa i szczególna chwila. Po raz drugi w swoim życiu mam przyjemność i zaszczyt występować przed Państwem jako nowo wybrany Prezydent Suwałk – rozpoczął swoje przemówienie Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. W dalszej jego części zaapelował do wszystkich radnych o wspólną współpracę pomiędzy wszystkimi nowo wybranymi Radnymi.

Pierwszym z najważniejszych zagadnień poruszonych w trakcie wystąpienia było wsparcie suwalskiej gospodarki.

- Jednym z ważnych zadań suwalskiego samorządu na najbliższy okres jest prowadzenie aktywnej, zrównoważonej polityki proinwestycyjnej oraz wzmocnienie suwalskiej gospodarki. Inwestycje i wspieranie działalności gospodarczej to klucz do rozwoju miasta ale też właściwa droga do zmniejszania liczby osób pozostających bez pracy – mówił Renkiewicz - Dobrze funkcjonująca gospodarka i rozwijające się firmy to przyszłość gwarantująca Suwalczanom miejsca pracy i środki do życia, a samorządowi wzrost dochodów – kontynuował Prezydent Suwałk.

Czesław Renkiewicz przypomniał tu o realizacji przyjętego w tym roku Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałki do roku 2020 oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki na lata 2014-2020. Drugi z tych dokumentów określa, które inwestycje należy w Suwałkach wykonać priorytetowo. Czesław Renkiewicz, wymienił tylko kilka z nich, które chce zrealizować.

- Uzbrojenie wspólnie z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną nowych terenów inwestycyjnych, modernizacja układu komunikacyjnego miasta – dróg wojewódzkich: ul. Bakałarzewska, Sejneńska, Reja, Buczka oraz budowa fragmentów tzw. trasy wschodniej – w pierwszej kolejności odcinek Pułaskiego - Północna oraz Utrata-Sejneńska - wymieniał Prezydent Suwałk - Kontynuacja budowy dróg osiedlowych. Na ten cel chciałbym przeznaczać minimum 5 mln zł rocznie, kompleksowa termomodernizacja obiektów oświatowych i użyteczności publicznej,   budowa nowoczesnej bazy sportowej przy suwalskich szkołach (ZSz. Nr 9, ZSz. Nr 10, ZST) a także modernizacja obiektów sportowych zarządzanych przez OSiR – mówił Renkiewicz.

Inne wymienione i ważne inwestycje to kontynuacja rewitalizacji oraz porządkowanie suwalskiej starówki, realizacja projektu nazywanego „odwrócenie miasta do rzeki” – uporządkowanie i zagospodarowanie na cele rekreacyjno-sportowe terenów przyrzecznych za I LO, budowa ścieżek rowerowych wzdłuż Czarnej Hańczy oraz w kierunku Płociczna i Jeleniewa, zagospodarowanie sztucznych zbiorników wodnych w Sobolewie i Krzywólce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego lub innej formuły z udziałem podmiotów zewnętrznych, zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych poprzez inwestycje mające na celu zmianę systemu ogrzewania budynków mieszkalnych i podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub sieci gazowniczej, a także stopniowa wymiana taboru komunikacji miejskiej.

Czesław Renkiewicz zwrócił tez uwagę na palącą potrzeby skomunikowania Suwałk z resztą kraju i Europy. Jako przykład przywołał tu jak najszybsza budowę drogi Via Baltica oraz linii kolejowej Rail Baltica.

Czesław Renkiewicz poświęcił również znaczną część swego przemówienia sprawom społecznym.

- Jednym z podstawowych zadań samorządu jest pomoc tym, którzy potrzebują wsparcia. Mam tu na myśli przede wszystkim osoby i rodziny, które potrzebują profesjonalnej pomocy z uwagi na swoją trudną sytuacje materialną, bezdomność przemoc w rodzinie, niepełnosprawność czy długotrwałe bezrobocie – tłumaczył Prezydent Suwałk, który wymienił instrumenty za pomocą których chce przeciwdziałać tym wykluczeniom.

Kolejną kwestią poruszoną w trakcie expose było zwrócenie uwagi na rozwój szkolnictwa oraz wspierania suwalskich jednostek pomocy społecznej, a także funkcjonujących w Suwałkach szpitali.

Dużo czasu w przemówieniu poświęcono sytuacji suwalskich szkół, nauczycieli oraz poprawie warunków nauczania, a także oferty przedszkoli i żłobków.

Czesław Renkiewicz zadeklarował również, że będzie zabiegał o to by poziom opłat za usługi komunalne nadal należał do najniższych w całym kraju.

- Będę postępował konsekwentnie, rzetelnie i z pełnym zaangażowaniem. Dołożę wszelkich starań, by zrealizować zamierzone cele – mówił Renkiewicz - I na koniec to co najważniejsze - liczę na dobrą współpracę z Wysoką Radą i mieszkańcami Suwałk dla dobra naszej małej ojczyzny, której na imię Suwałki – zakończył swoje wystąpienie Prezydent Suwałk.