Razem po unijne środki

Przedstawiciele samorządów z pogranicza polsko – litewskiego spotkali się dziś w suwalskim Urzędzie Miejskim by przedyskutować stworzenie wspólnego projektu współpracy na przyszłą perspektywę finansową w ramach trans granicznego programu Polska – Litwa 2014 -2020.

- Każdy z nas dzięki środkom z perspektywy 2007 – 2013 stworzył jakąś ofertę, pozyskał walory, wybudował obiekty. Teraz powinniśmy wspólnie zastanowić się jak sięgnąć po środki finansowe w ramach nowej perspektywy jako partnerzy w celu promocji naszego regionu – zaznaczył na początku spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który zaprosił do suwalskiego ratusza samorządowców z Augustowa, Gołdapi, Ełku, Sejn, Olecka oraz Alytusa, Mariampola i Druskiennik na Litwie.

A środki do wykorzystania w programie Polska – Litwa 2014 -2020 są naprawdę duże.

- 52,5 miliona Euro to całość budżetu tego programu – podkreślił Cezary Cieślukowski przewodniczący Euroregionu NiemenA te pieniądze wykorzystają między innymi te samorządy, których przedstawiciele spotkali się dziś w Suwałkach.

Jaki będzie wspólny projekt? W trakcie dyskusji padały różne propozycje. Jedne samorządy liczą na działania twarde – związane z infrastrukturą. Pozostałe oczekują projektów miękkich - wspólnej promocji całego regionu w celu ściągnięcia w rejon pogranicza polsko – litewskiego turystów.  W każdym razie ma być to jeden, duży i wspólny flagowy projekt samorządów z pogranicza polsko - litewskiego.

Kolejne spotkanie, opiewające w konkrety, odbędzie się już  w następną środę.