Rozpoczęło się Forum Biznesowe Pogranicza

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podczas otwarcia Forum Biznesowego Pogranicza

Ruszyło duże wydarzenie biznesowe w Suwałkach. Forum Biznesowe Pogranicza poświęcone branży drzewno - meblarskiej przyciągnęło do Suwałk przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej nie tylko z Polski ale też Litwy i Białorusi. Bardzo silnie reprezentowane jest również środowisko przedsiębiorców. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk otwierając konferencję zwrócił uwagę, że branża drzewno - meblarska jest siłą napędową nie tylko naszego regionu ale też całej Polski.

- Jesteśmy 4 gospodarką na świecie jeżeli chodzi o eksport mebli na świecie. W siedemdziesięciotysięcznych Suwałkach ponad 2,5 tysiąca osób zatrudnionych jest właśnie w tym sektorze. A są perspektywy, że osób pracujących w Suwałkach akurat w tej branży będzie jeszcze więcej – powiedział na rozpoczęciu konferencji Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Patronatem Honorowym Forum Biznesowe Pogranicza objęło Ministerstwo Rozwoju, które reprezentuje w Suwałkach Podsekretarz Stanu Adam Hamryszczak.

-Musimy wykorzystywać środki z Unii Europejskiej, które są również przeznaczone dla branży drzewno - meblarskiej. Musimy też starać się pozyskać nowych przedsiębiorców, którzy zainwestują w Suwąłkach a w efekcie otworzyć się z eksportem nie tylko na rynki zachodnie ale też i wschodnie takie jak Białoruś i Ukraina. Polska wschodnia w tej dziedzinie powinna zostać liderem – powiedział Adam Hamryszczak.

Współpraca rynków polskiego i białoruskiego już teraz jest intensywna jeżeli chodzi o eksport drewna z Białorusi do Polski.

- 40% powierzchni Białorusi to tereny leśne. Do polski eksportujemy najwięcej drewna – zaznaczył obecny na Forum Biznesowym Pogranicza Leanid Dziamyanik, Wiceminister Gospodarki Leśnej Republiki Białoruś.

Patronatem Honorowym konferencję objął również Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, który przywiózł do Suwałk dobre informacje dotyczące przekazania Miastu Suwałki brakujących gruntów pod budowę pasa startowego.

- By Suwałki były bardziej konkurencyjne muszą mieć lepszy dostęp komunikacyjny. Już od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy związane z przekazaniem Miastu Suwałki gruntów będących własnością Skarbu Państwa. Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku dni, myślę, że jeszcze przed Świętem Niepodległości – powiedział Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski.

- Warto podkreślać lokalne inicjatywy, warto je rozwijać i nad nimi się skupiać. To one przynoszę największe i najbardziej wymierne efekty. Mam nadzieję, że efekty w postaci rozwoju Suwałk i całego regionu przyniesie właśnie ta konferencja – podsumowała Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, która również wzięła udział w otwarciu Forum Biznesowego Pogranicza.