Suwałki przyjazne biznesowi

Miasto Suwałki otrzymało tytuł "Samorząd Przyjazny Biznesowi" w rankingu, który od 2007 roku opracowują Instytut Nowoczesnego Biznesu i wydawca Magazynu Przedsiębiorców "Europejska Firma". Głównym kryterium jest liczba firm wyróżnionych w konkursach Gepardy Biznesu 2012 i Efektywna Firma 2012 w odniesieniu do 10 tysięcy mieszkańców. W Suwałkach wskaźnik ten wynosi 6,6. Dzięki temu znaleźliśmy się na 43 pozycji w rankingu. Z miast sąsiedzkich wyprzedził nas jedynie Białystok - 28 miejsce z wynikiem 7,5. Łomża uplasowała się na 66 miejscu, Giżycko na 94, a Augustów na 145.

W konkursie wzięto pod uwagę 182 miejscowości, gdzie działa co najmniej pięć przedsiębiorstw w sumie i minimum trzy w przeliczeniu na dziesięć tysięcy mieszkańców, wyróżnionych we wspomnianych rankingach. W Suwałkach takich przedsiębiorstw jest 45. Niekwestionowanym polskim liderem od lat pozostaje Warszawa. W ubiegłym roku było tam 2797 takich firm, dzięki czemu osiągnięto wskaźnik 17,5. Za stolicą uplasował się Sopot z wynikiem 14,9, a na trzecim miejscu był Poznań - 13,3.

Suwałki znalazły się na liście przed takimi miastami jak: Płock, Łódź, Toruń, Elbląg, Zielona Góra, Kielce, Gorzów Wielkopolski.