Suwałki sięgają po kolejne pieniądze z UE

Po kolejne pieniądze z Unii Europejskiej będą sięgać władze Suwałk. Tym razem chodzi o środki w ramach rewitalizacji na remont i modernizację budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71 i rewitalizację starej łaźni oraz bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza w Suwałkach.

W przypadku budynku przy ul. Noniewicza 71 projekt przewiduje przebudowę ścian, stropów, posadzek, poddasza i dachu, wymianę stolarki wewnętrznej i zewnętrznej, instalację windy, renowację elewacji, wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji teletechnicznych , a także dostawę wyposażenia potrzebnego do prowadzenia działalności merytorycznej. W budynku będą bowiem prowadzone różnego rodzaju działania z zakresu edukacji artystycznej na rzecz mieszkańców obszaru rewitalizacji. W obiekcie będzie mieścił się także punkt gastronomiczny.

Wszystkie formy aktywności będą prowadzone pod okiem doświadczonych opiekunów, instruktorów, specjalistów i streetworkerów. SOK przewiduje realizację tych działań ze współpracy z NGOsami.

Wartość całkowita projektu wynosi: 6 099 413,75 zł, wartość dofinansowania, o które aplikuje Miasto to: 3 717 567,84 zł.

Drugi wniosek dotyczący rewitalizacji starej łaźni oraz bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza w Suwałkach jest podzielony na dwa zadania. Pierwsze obejmuje zaadaptowanie budynku historycznej łaźni na obiekt użyteczności publicznej. W budynku znajdą się: galeria, pomieszczenia na potrzeby usług kultury i sportu, a także punkt gastronomiczny i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Drugie zadanie to rewitalizacja i zagospodarowanie terenów nadrzecznych i utworzenie bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza położonych w sąsiedztwie budynku łaźni. Wykonane zostaną chodniki, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, będą nowe nasadzenia zieleni (trawniki i łąki kwiatowe), a teren zostanie oświetlony. Prace obejmą też regulację brzegów rzeki z umocnieniem podstawy skarp (od mostu na ul. Mickiewicza do mostu na ul. Kościuszki), budową nabrzeża rekreacyjnego i slipu dla kajaków, przepławkę dla ryb z remontem jazu oraz kładkę dla pieszych i rowerzystów.

Całkowita wartość tego projektu wynosi: 13.252.217,97 zł, kwota dofinansowania, o którą stara się Miasto Suwałki to: 6.248.100,61 zł (EFRR i budżet państwa).

Wizualizacja bulwarów nad Czarną Hańczą: