Suwałki zagłębiem meblarskim

Suwałki – od czwartku (12 kwietnia) to Miasto gdzie mieści się największa inwestycja branży meblarskiej na terenie Europy. Oficjalnie została otwarta fabryka płyt wiórowych firmy „Tanne” – spółki córki Fabryk Mebli FORTE. Wmurowano też kamień węgielny pod budowę fabryki mebli. W wydarzeniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

- To najnowocześniejszy taki obiekt w Europie i największa inwestycja w historii Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potężna fabryka za 520 milionów złotych powstawała od dwóch lat na południu miasta. Pracę znalazło w niej 240 osób – wymieniał Maciej Formanowicz Prezes Zarządu Fabryk Mebli FORTE, który w trakcie otwarcia specjalne podziękowania skierował do Prezydenta Suwałk -  Dziękuję Prezydentowi Suwałk oraz jego całemu zespołowi za zaangażowanie, pomoc i olbrzymi wkład pracy w rozwój naszego przedsiębiorstwa w Suwałkach – powiedział Formanowicz.

Rocznie fabryka będzie produkować pół miliona metrów sześciennych płyty wartości kilkuset milionów złotych - wszystkie najnowszej generacji.

- Dzisiaj w tym samym miejscu wmurowujemy kamień węgielny, a za półtora roku  oddamy do użytku fabrykę mebli, która pełną zdolność produkcyjną osiągnie w 2021 r. Wówczas Suwałki, w których wytwarzać będziemy meble za 200 milionów euro, będą największym na świecie producentem mebli w paczkach do samodzielnego montażu – mówił Maciej Formanowicz.

- Pamiętam dzień, w którym przyszedł do mnie Prezes Formanowicz i poinformował mnie o swoich planach inwestycyjnych. Wiedziałem, że muszę zrobić wszystko by ta inwestycja była zrealizowana właśnie w Suwałkach.  Tym bardziej, że pod uwagę były brane inne miasta – wspomniał w trakcie swego przemówienia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -  Dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że ta inwestycja to dowód na to, że Suwałki są przyjazne dla biznesu i że mamy szczęście do biznesu bo trafiamy na przedsiębiorców, którzy chcą wspierać Miasto i jego mieszkańców – mówił Prezydent Suwałk.

Niedawno na os. Kamena spółka FORTE rozebrała zbędny biurowiec. W jego miejscu powstaje przedszkole i żłobek dla 150 dzieci. Firma na mocy specjalnego porozumieniu przekazała też miastu 10 mln zł na budowę pasa startowego lotniska. FORTE od kilku jest głównym sponsorem Suwałki Blues Festivalu, wspiera przedsięwzięcia kulturalne i społeczne.

W ramach podziękowania za rozwój gospodarzy Suwałk Prezydent Czesław Renkiewicz przekazał Maciejowi Formanowiczowi Honorową Włócznię Jaćwingów – nagrodę Prezydenta Miasta.

Całkowita wartość inwestycji Forte w Suwałkach już dziś przekroczyła ponad 500 milionów złotych. W jej skład wchodzi magazyn, otwarta dziś fabryka płyt wiórowych oraz nowa fabryka mebli, której budowę dziś oficjalnie zainaugurowano. Meble Forte trafiają obecnie do 40 krajów.