Targowisko Miejskie doczeka się modernizacji

Już w marcu przyszłego roku ruszą prace budowlane na Targowisku Miejskim przy ul. Sejneńskiej w Suwałkach. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wspólnie ze Zbigniewem Walendzewiczem, Prezesem Spółki Targowiska Miejskie w Suwałkach przedstawili na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej informację o rozbudowie i modernizacji hali mięsnej, a także o przyszłości targowiska w centrum Miasta.

- Często przytaczana jest informacja, że władze Suwałk mają inne plany wobec terenu targowiska przy ul. Sejneńskiej – powiedział na rozpoczęciu spotkania z dziennikarzami Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkDziś chcę podkreślić, że żadnego innego planu dla tego miejsca nie było nie ma i nie będzie. Po pierwsze Rada Miejska wyraziła zgodę by wydzierżawić ten teren spółce Targowiska Miejskie na kolejne dziesięć lat, a po drugie teren bazaru czeka duża inwestycja związana z polepszeniem pracy handlowców – dodał Czesław Renkiewicz.

- 15 marca rozpocznie się rozbudowa i modernizacja hali mięsnej. Obiekt powstanie za blisko 3 miliony zł. Inwestycję zrealizuje suwalskie przedsiębiorstwo PRIBO – poinformował Zbigniew Walendzewicz, Prezes Spółki Targowiska Miejskie.

Budynek dzisiejszej hali mięsnej to:

1. Powierzchnia handlowa: 279,77 m2
  2. Powierzchnia pomocnicza: 65,33 m2
  3. Powierzchnia całkowita: 345,10 m2
  4. Ilość lokali handlowych:                 13 szt.

Po modernizacji hali mięsnej i jej rozbudowie łącznie uzyskamy:

1. Powierzchnia handlowa: 853,73 m2
  2. Powierzchnia pomocnicza: 265,18 m2
  3. Pomieszczenia techniczne: 63,65 m2
  4. Powierzchnia całkowita:     1 188,56 m2
  5. Ilość lokali handlowych:                 39 szt.

Z istniejącego budynku pozostaną jedynie ściany murowane konstrukcyjne, natomiast dach, posadzki, wszelkie instalacje pozostaną wymienione. Rozbudowa budynku zostanie wykonana w technologii szkieletu stalowego ocynkowanego ogniowo z obudową ścian płytami warstwowymi. Do budynku zostanie doprowadzone ciepło z sieci miejskiej i woda z nowego przyłącza z ul. 1-go Maja. Do odprowadzenia ścieków wykorzystana zostanie istniejąca sieć kanalizacji na placu targowym.

Wyremontowany i rozbudowany budynek będzie budynkiem nowoczesnym, klimatyzowanym, dostępnym osobom niepełnosprawnym z wykorzystaniem nowych rozwiązań materiałowych w zakresie technologii jak i wyglądu.

Elewacja części remontowanej zostanie wykonana jako wentylowana z użyciem wełny mineralnej i pokryta kasetonami z blach stalowych ocynkowanych powlekanych. Elewacja wentylowana zwiększy jej trwałość w stosunku do elewacji z wyprawą cienkowarstwową i zapobiegnie nadmiernemu ogrzewaniu budynku poprzez ściany latem, jak też zlikwiduje kondensację pary wodnej w ścianach.

Budynek wyposażony będzie w instalacje:

1. Wentylacji mechanicznej nawiewnej i wywiewnej wyposażoną w funkcję odzysku ciepła z powietrza wywiewanego.
  2. Ciepło do ogrzewania i podgrzewania wody z miejskiej sieci ciepłowniczej.
  3. Kanalizacji sanitarnej.
  4. Kanalizacji sanitarnej tłuszczowej włączonej poprzez separator tłuszczów do kan. sanitarnej.
  5. Kanalizacji deszczowej.
  6. Kanalizacje włączone w system kanalizacji miejskich.
  7. Wodociągową.
  8. Elektryczną.
  9. Odgromową.
  10. Oddymiającą.

- Targowisko przy ul. Sejneńskiej to stały element naszego Miasta, który wpisał się w na stałe w jego krajobraz i chcę zapewnić, że zarówno kupcy tam handlujący jak i mieszkańcy korzystający z usług targowiska mogą być pewni, że bazar przy ul. Sejneńskiej pozostanie na swoim miejscu – zapewnił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.