Trzech Prezydentów i Marszałek w Suwałkach

W suwalskim Urzędzie Miejskim odbyło się posiedzenie Podlaskiego Forum Gospodarczego z udziałem Prezydentów: Białegostoku, Łomży i Suwałk. Gościem był Marszałek Województwa Podlaskiego.  W rozmowach na temat perspektyw rozwoju Białegostoku, Łomży i Suwałk z uwzględnieniem założeń zawartych w nowej koncepcji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 wzięli udział lokalni przedsiębiorcy.

- Jesteśmy u schyłku obecnej perspektywy finansowej – mówił Jarosław Dworzański, Marszałek Województwa Podlaskiego Przed nami perspektywa na lata 2014 -2020, w której w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa będziemy mieli do wydania 1 miliard 88 milionów euro.

Komisja Europejska obliguje nasz kraj by w przyszłej perspektywie finansowej środki z programów operacyjnych przeznaczać na rozwój przedsiębiorczości, badań naukowych oraz innowacji. Wskazywane są również takie obszary jak ochrona środowiska czy rozwój sieci transportowej.

- W tym momencie aktualizujemy Zrównoważoną Strategię Rozwoju Suwałk do roku 2020, tak by móc planować, jakie inwestycje chcielibyśmy zrealizować do końca nowej perspektywy finansowej – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który przedstawił szeroką listę planów oraz projektów, które przy współudziale środków z Unii Europejskiej chce zrealizować suwalski samorząd.

Prezydent Suwałk wśród planów wymienił między innymi budowę trasy wschodniej czy remont drogi krajowej numer 8 w granicach miasta.

- Chcemy też wdrożyć program gospodarki niskoemisyjnej, którego wartość oszacowujemy na 30 milionów złotych – opowiadał Czesław RenkiewiczPonadto musimy zająć się rewitalizacją terenów nadrzecznych, obszarów pokoszarowych oraz obiektów zabytkowych.

Odpowiedzią na wsparcie przedsiębiorców - jak zaznaczył Prezydent Suwałk - ma być dalsza, bardzo dobra współpraca z Zarządem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz rozwój Parku Naukowo – Technologicznego.

Zastępca Prezydenta Łomży, Beniamin Dobosz mówił o wspieraniu małych  i średnich przedsiębiorstw na terenie swojego miasta. Jako przykład podał rozbudowę targowiska miejskiego a także zapowiedzi Rządu dotyczące powstania podstrefy SSSE w Łomży.

Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku podsumował mijającą perspektywę unijną, w której jego miasto przeznaczyło ponad 2,5 miliarda złotych na inwestycje co uplasowało je na 2 miejscu wśród miast wojewódzkich w kraju.

Najwięcej czasu poświęcono na dyskusję na temat konieczności budowy i lokalizacji lotniska regionalnego pod Białymstokiem. Henryk Owsiejew, prezes suwalskiej firmy Malow stwierdził, że najlepiej gdyby powstały 3 lotniska lokalne – w Białymstoku, Suwałkach i Łomży.

Kolejne posiedzenie Podlaskiego Forum Gospodarczego odbędzie się pod koniec tego roku w Łomży.

Przypominamy o głosowaniu, które trwa na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Uruchomiona została specjalna ankieta, w której można oddać swój głos i wskazać propozycje tego na czym powinno skupić się miasto Suwałk przy pozyskiwaniu pieniędzy w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Ankieta zakończy się 21 listopada. Głos w ankiecie można oddać TUTAJ. Link do ankiety można też znaleźć w górnej części strony internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach klikając w baner „Suwałki w 2020 roku?”.