Miasto Suwałki kończy realizację projektu pn. “Utworzenie Transgranicznego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Suwałkach” realizowanego w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) Programu Współpracy Transgranicznej Litwa–Polska 2007-2013. Głównym celem projektu jest poprawa współpracy transgranicznej w obszarze rozwoju przedsiębiorczości, która w efekcie będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój regionu pogranicza Polski i Litwy. Dziś w suwalskim Urzędzie Miejskim odbyło się podsumowanie projektu.

W ramach projektu wykonano prace adaptacyjne związane z dostosowaniem pomieszczeń Urzędu Miejskiego w Suwałkach na potrzeby utworzenia Transgranicznego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, obejmujące roboty budowlane, zakup mebli i sprzętu elektronicznego. Ponadto odbyły się szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu eksportu do krajów Europy Zachodniej oraz Skandynawii oraz szkolenia dla pracowników m.in. z promocji gospodarczej i obsługi inwestora. Dodatkowo pracownicy centrum uczestniczą w kursie j. angielskiego z elementami j. biznesowego.

Działaniem, które zaplanowano w ramach projektu była także organizacja w dniu dzisiejszym seminarium poświęconego korzyściom współpracy gospodarczej przedsiębiorców z regionu transgranicznego.

Swoje wykłady w ramach seminarium mieli: Sergiusz Kuczyński, Prezes Zarządu Europejskiej Grupy Wermikulitowej Sp. z o.o., Arkadiusz Tarnowski, Zastępca Dyrektora Biura ds. Realizacji Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Henryk Szymański, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie i Aleksander Milota I Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

Seminarium zarówno otworzył jak i podsumował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który przedstawił sytuację gospodarczo – ekonomiczną miasta oraz przedstawił instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców, które suwalski samorząd zamierza wprowadzić w najbliższym czasie. Prezydent Suwałk omówił tu podstawy utworzenia w naszym mieście Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałki na lata 2014-2020.