Wspólnie o suwalskim rynku pracy

Już w najbliższy poniedziałek - 24 lutego 2014 r. o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o. - odbędzie się wspólne spotkanie z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli edukacji oraz władz samorządowych Suwałk i publicznych służb zatrudnienia. Celem spotkania jest wdrożenie odpowiednich kierunków nauczania dostosowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy w Suwałkach.

W ostatnim czasie coraz bardziej zauważalna staje się dyskusja na temat roli szkolnictwa zawodowego w kontekście aktualnych wyzwań rynku pracy. Obecna sytuacja w głównej mierze spowodowana jest wynikami przeprowadzonych analiz, które wyraźnie wskazują na niedostosowanie oferty kształcenia szkół ponadgimnazjalnych i wyższych do potrzeb przedsiębiorców. Problem dostępności na rynku pracy wykwalifikowanych pracowników, których profil wykształcenia odpowiada zindywidualizowanym potrzebom pracodawcy, jest negatywnym trendem mającym nie tylko wpływ na poziom bezrobocia, ale również na rozwój przedsiębiorstw reprezentujących różne sektory. W konsekwencji ma to przełożenie na tempo wzrostu gospodarczego kraju, a w dalszej kolejności pociąga za sobą inne niekorzystne zjawiska społeczno-gospodarcze. Jest to problem, który wymaga natychmiastowego opracowania i wdrożenia rozwiązań systemowych i to przede wszystkim na szczeblu krajowym.

Jednakże z uwagi na rolę szkolnictwa zawodowego w kreowaniu rozwoju lokalnego, władze samorządu terytorialnego powinny podejmować działania w celu rozwiązania tego narastającego problemu. - Dlatego chciałbym zaprosić wszystkich suwalskich pracodawców i przedsiębiorców do podjęcia wspólnej dyskusji podczas spotkania, które odbędzie się 24 lutego 2014 r. o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o. – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Celem spotkania będzie stworzenie platformy współpracy pomiędzy samorządem, szkołami zawodowymi, pracodawcami i instytucjami rynku pracy, dzięki której będzie możliwe opracowanie programu kształcenia i wdrożenia kierunków nauczania dopasowanych do potrzeb sektorów kluczowych gospodarki Suwałk. Dodatkowo, merytoryczna dyskusja w gronie przedstawicieli ww. środowisk wpłynie korzystnie na zmianę wizerunku szkolnictwa zawodowego w Suwałkach oraz na kreowanie nowoczesnych sylwetek specjalistów kończących tutejsze szkoły.

- Pragnę zaznaczyć, iż podjęcie ww. inicjatywy zostało wskazane w projekcie „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do Roku 2020” jako jeden z głównych celów operacyjnych. Jestem przekonany, iż jego realizacja pozwoli Suwałkom stać się konkurencyjnym ośrodkiem zrównoważonego rozwoju o innowacyjnej gospodarce, opartej na wiedzy wykwalifikowanej kadry pracowników – dodaje Czesław Renkiewicz.

INFORMACJA

Jednocześnie informujemy, iż po zakończeniu dyskusji nt. dostosowania oferty kształcenia zawodowego suwalskich szkół, w drugiej części spotkania odbędzie się  zebranie założycielskie samorządu gospodarczego zrzeszającego przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Miasta Suwałk.