Zakończyło się Forum Biznesowe Pogranicza

Można mówić o dużym sukcesie pierwszego w historii Miasta Suwałki „Forum Biznesowego Pogranicza”. Przez dwa dni (3-4 listopada) w naszym mieście gościli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej nie tylko z Polski ale też Litwy i Białorusi oraz przedsiębiorcy skupieni w branży drzewno – meblarskiej, która jest jedną z dominujących gałęzi suwalskiej gospodarki.

Drugi dzień FBP to przede wszystkim wykłady i prezentacje partnerów z Białorusi, Litwy czy Rosji. W dzisiejszych obradach wzięli również udział uczniowie z suwalskich szkół zawodowych i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

Można było poznać „Możliwości inwestycyjne Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grodnoinvest i projekt klastra meblowego”, które zaprezentował Dmitry Rozhkov – zastępca Dyrektora, Specjalna Strefa Ekonomiczna Grodnoinvest

Przedstawione zostały także „Zasady prowadzenia działalności gospodarczej na Litwie i w Rosji (Obwód Kaliningradzki) i perspektywy rozwoju współpracy w branży drzewno-meblarskiej” . Tu prelegentami byli: Krzysztof Januszkiewicz – I Sekretarz, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz Aleksander Milota – I Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie

O „Znaczeniu innowacyjności i B+R w rozwoju branży drzewno-meblarskiej, nowe kierunki i perspektywy branży” opowiedział Dr hab., prof. SGGW Piotr Borysiuk – Prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Warszawska uczelnia była partnerem merytorycznym Forum Biznesu Pogranicza.

„Źródła finansowania B+R dla branży drzewno-meblarskiej” przedstawił Daniel Puch – Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej.

Czesław Renkiewicz,Prezydent Suwałk, który podsumował dwudniowe Forum Biznesu Pogranicza zapowiedział, że w przyszłym roku miasto zorganizuje na pewno podobne wydarzenie.

- W Suwałkach możemy rozmawiać o przemyśle spożywczym oraz maszynowym. Mamy kolejne pomysły, chcemy rozwijać te branże. Mam nadzieje, że tak jak w przypadku kończącej się dziś pierwszej edycji Forum Biznesowego Pogranicza poświęconej branży drzewno – meblarskiej uda nam się zorganizować z sukcesem kolejne spotkania – powiedział Prezydent Suwałk dziękując wszystkim za udział w dwudniowych obradach.