Miasto leży nad jeziorem Puythouck o powierzchni 30 hektarów. Atrakcją miasta są XVI – wieczne kotwice, pomnik św. Jacques de Compostelle, piesze i rowerowe ścieżki wokół jeziora, kanałów i wiodące w głąb miasta. Znajduje się tu Muzeum Minerałów, Muzeum Żelaza i Stali oraz ogród botaniczny. Samorząd Grande-Synthe graniczy od południowo-zachodniej strony z Dunkierką. Wcześniej była to rolnicza gmina specjalizująca się w uprawie warzyw i hodowli jabłoni.

Park Puythouck (130 ha), obejmuje edukacyjny sad, który jest jego główną atrakcją. Wraz z powstaniem hut (Usinor i Sollec) w latach 60-stych Grande Synthe przeobraziło się w 25-tysięczne miasto. Jest miastem wielokulturowym (ponad 20 narodowości). Największe znaczenie ma tu przemysł metalurgiczny. Umowa o współpracy miast partnerskich między Suwałkami i Grande-Synthe została podpisana w 1978 r.

Położenie:
Północna część Francji
Dojazd:
300 km od Paryża, 1800 km od Suwałk
Liczba mieszkańców:
25 000
Współpraca miast rozpoczęła się w latach 70-tych. Wtedy to powstało Towarzystwo Przyjaciół Grande Synthe. W 1978 roku podpisano pierwszą umowę o współpracy. Rozpoczęły się wymiany turystyczne i kulturalne. Do Francji wyjeżdżały zespoły artystyczne, grupy młodzieży, sportowcy i inni. W 2018 roku obchodzono uroczyście 40-lecie współpracy Suwałk z Grande-Synthe. Obecnie współpraca miast dotyczy głównie działań kulturalnych, edukacyjnych i sportowych.