Võru (niem. Werro) – miasto w południowo-wschodniej Estonii, stolica prowincji Võru. Miejscowi używają języka võro.

Miasto zostało założone 21 października 1784 r. zgodnie z życzeniem carycy Katarzyny II. Nad jeziorem Tamula rozciągają się szczyty Haanja z dwoma najwyższymi szczytami krajów bałtyckich: Suur Munamägi i Vällamägi. Park nad jeziorem i aleja prowadząca do miasta są starsze od samego miasta. Atrakcją miasta jest prostokątny system skrzyżowań ulic. Znaleziska archeologiczne w Roososaare, Vilakülla i Kääpa wskazują na to, że początki osadnictwa na tych terenach sięgają tysiące lat wstecz. Võru to stolica prowincji Võru. Miejscowi używają języka võro. Co roku w Võru odbywa się festiwal folklorystyczny: Võru Folk Festival. W latach 1833 – 1877 mieszkał w Võru Friedrich Reinhold Kreutzwald, autor estońskiego narodowego poematu epickiego „Kalevipoeg”. Võru jest zielonym miastem, w którym dużą uwagę przywiązuje się do utrzymania parków i terenów zielonych. W centrum miasta znajduje się park światła z własnymi wodospadami i miejscami do wypoczynku dla dzieci. Gospodarka Võru opiera się głównie na działalności handlowej (62%), usługowej (31%) i produkcyjnej (7%).

Dominują tam małe firmy. Võru stanowi centrum edukacyjne, kulturalne i sportowe regionu. Mieszkańcy lubią śpiew, taniec i grę na instrumentach, szanują narodowe tradycje i są dumni, że mogą dzielić się z innymi swoją kulturą. Wiele tysięcy osób z zagranicy przyjeżdża co roku na międzynarodowy festiwal folklorystyczny. W sierpniu obchodzi się święto miasta i odbywa się festyn letni. W Võru funkcjonuje szkoła sportowa oraz kluby specjalizujące się w: judo, jeździectwie konnym, piłce nożnej, koszykówce, karate, gimnastyce i aerobiku. Co roku latem odbywa się tu jedna z najbardziej znanych w Estonii imprez sportowych: „Võru Roller”, w której udział biorą czołowi sportowcy z kraju i z zagranicy. Umowa o współpracy miast partnerskich między Suwałkami i Võru została podpisana w 1999 r.

Położenie:
Estonia, nad brzegami jeziora Tamula
Dojazd:
260 km od Tallina, 620 km od Suwałk
Liczba mieszkańców:
16 000
Współpracuje z Suwałkami od 1999 r., głównie w dziedzinach sportu i kultury. Od 2007 r. suwalscy uczniowie biorą udział w Zawodach Juniorów Miast Partnerskich organizowanych w Võru.