Miasto położone nad jeziorem Heddalwatne, w odległości ok. 100km od Oslo. Zabytkiem wartym odwiedzenia jest drewniany Kościół znajdujący się w norweskiej miejscowości Heddal, w gminie Notodden, w regionie Telemark. Trójnawowa świątynia jest największym zachowanym kościołem klepkowym (słupowym) w Norwegii. Powstała w 1242 roku. Kościół nazywany jest “drewnianą katedrą”. W skład tej niezwykłej konstrukcji wchodzą trzy wieże, 64 powierzchnie dachowe, portyk i apsyda. W wystroju wnętrza uwagę zwraca bogato rzeźbiony fotel biskupi, malowidło ołtarzowe i malowidła ścienne z końca XVII wieku.

Od 1986 roku Notodden organizuje największy w Skandynawii, i zarazem jeden z największych festiwali bluesowych w Europie - Notodden Blues Festival. Dzięki współpracy naszych miast zapoczątkowanej w ramach projektu „Innovation Circle”, INTERREG IIIB, miasto Suwałki podjęło inicjatywę organizacji Suwałki Blues Festival. Umowa o współpracy miast partnerskich między Suwałkami i Notodden została podpisana w 2008 r.

Położenie:
Południowo-wschodnia Norwegia
Dojazd:
100 km od Oslo, 1427 km od Suwałk
Liczba mieszkańców:
12 000
14 lutego 2009 r. Notodden zostało laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk “Włócznia Jaćwingów” w kategorii wydarzenie specjalne – za inspirację, współpracę i pomoc w organizacji Suwałki Blues Festivalu 2008. Włócznie podczas specjalnej gali odebrała Burmistrz Notodden Lise Wiik.