Waren (hist. nazwa miasta: Warzno) zostało założone około roku 1260. Miasto rozwinęło się bardzo szybko dzięki korzystnemu dla rozwoju handlu położeniu przy drodze wodnej Müritz. Wokół Kościoła św. Grzegorza powstało Stare Miasto. Już z końcem XIII wieku istniało tu również Nowe Miasto. Kościółem parafialnym w Waren był, zbudowany w XIV wieku, Kościół Mariacki. Około roku 1320 doszło do połączenia dzielnic miasta, które ogrodzono wspólnym murem miejskim. Kiedy w 1347 roku osiedlili się tu książęta z linii bocznej von Werle, Waren stało się miastem prezydenckim. Jezioro Müritz, nad którym leży Waren ma powierzchnię 117 km² http://www.mueritzeum.de/documents/images/archiv/mueritzeum-nacht-pano.jpg To największe wewnętrzne jezioro Niemiec otwierające fascynujące królestwo krainy tysiąca jezior. Wszystko co piękne i niepowtarzalne na pojezierzu Meklemburskim (w krainie tysiąca jezior) można również odkryć w muzeum Müritz. Nowoczesny budynek Müritzeum, położony jest bezpośrednio nad sielankowym jeziorem Herrensee.

W punkcie centralnym muzeum znajduje się największe w Niemczech akwarium (pojemność 25 tys. litrów) z lokalnymi rybami słodkowodnymi. Na wschód od jeziora znajduje się największy w Niemczech las i park narodowy z pieszymi ścieżkami o długości 400 km. Nad krajobrazem miasta góruje Kościół Św. Marii (XII/XIV w.) oraz Kościół Grzegorza (XII w.). „Powietrze jest tu cudowne i zależnie od kierunku wiatru, stojąc na naszym balkonie, czuję zapach wilgotnej bryzy lub jodeł z pobliskich lasów”. Tak oto swój urlop w Waren opisywał w sierpniu 1896 roku pisarz Theodor Fontane. Waren (Müritz) jest godne uwagi o każdej porze roku. To idealny punkt wypadowy dla żeglarzy, nurków i surfujących na desce. Również w trakcie relaksującej przejażdżki można delektować się rozległą okolicą. Umowa o współpracy miast partnerskich między Suwałkami i Waren została podpisana w 1999 r.

Położenie:
Miasto w północno-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, na Pojezierzu Meklemburskim, nad jeziorem Müritz.
Dojazd:
Drogą wodną Müritz-Elde z Hamburga lub Müritz-Havel z Berlina, 173 km od Berlina, 850 km od Suwałk
Liczba mieszkańców:
22 000
1999 r.
Współpraca dotyczy działań w dziedzinie: kultury, turystyki, oświaty i sportu.