100 dni Prezydenta

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk w czwartek (19 marca) na konferencji prasowej podsumował pierwsze 100 dni swojej drugiej kadencji na stanowisku Prezydenta Miasta Suwałk. Oprócz podsumowania swojej pracy Czesław Renkiewicz przedstawił m.in. nazwisko swojego drugiego zastępcy, którym od 1 kwietnia będzie Ewa Sidorek. Prezydent Suwałk przedstawił również swój plan działań na nadchodzące miesiące.

Spotkanie rozpoczęło się od zagadnień związanych z przyjętym przez Radę Miejską Budżetem Miasta na 2015 rok.

– Ogłosiliśmy już 20 przetargów, wiele z nich jest rozstrzygniętych, a w niektórych miejscach prowadzone są już prac budowlane – wymieniał Czesław RenkiewiczRozstrzygnęliśmy też konkursy, w których zleciliśmy organizacjom pozarządowym zadania na kwotę ponad 1 700 000 zł – dodał Prezydent Suwałk.

Następnie Renkiewicz przedstawił to nad czym pracował przez ostatnie tygodnie. Opracowany został Dokument Implementacyjny do Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2020 z perspektywą do 2023 roku. Z dokumentem można zapoznać się TUTAJ.

- To dokument, który ustala konkretne zadania, priorytety, czas ich wykonania oraz koszt ich wykonania – mówił Prezydent SuwałkKażde zadanie jest przypisane do poszczególnego wydziału czy jednostki organizacyjnej. W oparciu o ten dokument będziemy planowali rozwój Miasta oraz zapisywali działania w Budżecie Suwałk.

Czesław Renkiewicz przypomniał też o tym, że Rada Miejska przyjęła dwa wnioski związane z powiększeniem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także o tym, że zostały rozpoczęte prace związane z „wchłonięciem” spółki Targowiska Miejskiej przez suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Dzięki konsolidacji mają powstać oszczędności. Przy tej okazji Prezydent wspomniał również o planach związanych ze zmianą funkcjonowania Izby Wytrzeźwień w Suwałkach, którą prowadzić miałaby organizacja pozarządowa.

- Powołałem ciała doradcze takie jak Rada Seniorów czy Rada Sportu. Niebawem powołana zostanie nowa Rada Gospodarcza. Zorganizowałem swoje pierwsze otwarte spotkanie z mieszkańcami i będę organizował kolejne takie spotkania. Odbyły się obiecane przez mnie Wigilia Miejska i Sylwester Miejski na Placu Marii Konopnickiej – mówił Czesław Renkiewicz.

Następnie Prezydent Suwałk przedstawił to jakie zmiany kadrowe są planowane do przeprowadzenia w najbliższym czasie. Od 1 kwietnia pracę rozpocznie nowy zastępca Prezydenta, którym będzie Ewa Sidorek. Odpowiadać ona będzie za Oświatę, Kulturę i Pomoc Społeczną. Adam Karczewski, który przez ostatnie 21 lat pełnił funkcję Sekretarza Miasta przejdzie na stanowisko naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i zajmie stanowisko Daniela Jaroszewicza, który odchodzi na emeryturę.

Prezydent Suwałk poinformował również, że przeprowadził rozmowy z prezesami i dyrektorami suwalskich firm i jednostek. Rozmowy dotyczyły terminów przejścia przez nich na emeryturę.

N zakończenie Czesław Renkiewicz odniósł się również do współpracy z nowa Radą Miejską., którą (współpracę) określił jako bardzo dobrą.

Po tym przyszedł czas na pytania od dziennikarzy, których głównie interesowały sprawy kadrowe ale również i praca i mieszkania dla młodych Suwalczan oraz oferta Parku Naukowo – Technologicznego dla tzw. start – upów.