Aktualności

Bezpłatna komunikacja miejska w ramach SKM?

Bardzo dobra wiadomość związana z Suwalską Kartą Mieszkańca. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał właśnie projekt uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie, który pod obrady Radnych trafi jeszcze w kwietniu. Projekt zawiera m.in. zapis o całkowitym zwolnieniu dzieci i studentów z opłat za przejazdy komunikacji miejskiej w oparciu o imienne bilety okresowe.

Z propozycją zwolnienia dzieci i młodzieży z opłat za przejazdy komunikacją miejską wyszli w ramach konsultacji społecznych Radni z Klubu „Łączą nas Suwałki”.

- Uważam, że to słuszne i potrzebne działanie  dlatego też zaproponuje Radnym by Uchwała z takim zapisem została przyjęta. Dzięki takiemu rozwiązaniu przede wszystkim uruchamiamy kolejny instrument prospołeczny dla naszych mieszkańców, a dodatkowo wpłyniemy na ograniczenie ruchu samochodów osobowych w okolicach szkół oraz będziemy promować transport publiczny – tłumaczy Czesław Renkieicz, Prezydent Suwałk.

To jednak nie wszystkie zmiany wprowadzone do ostatecznej wersji uchwały. Powód do zadowolenia mają też na przykład seniorzy i osoby niepełnosprawne. Organizacje skupiające te środowiska zgłosiły swoje uwagi, które zostały uwzględnione.

- Ci pierwsi wchodząc w posiadanie Suwalskiej Karty Mieszkańca będą mogli skorzystać z 50% zniżki na zakup biletów wstępu do Aquaparku. Także do 50% została zwiększona zniżka dla osób niepełnosprawnych na zakup biletów na wybrane wydarzenia organizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury. Taka sama zniżka będzie obowiązywała dzieci i studentów – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Projekt Uchwały przewiduje także, że bezpłatne będą szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia. Posiadacze ,,zwykłej” Suwalskiej Karty Mieszkańca będą mogli z 50% zniżką zakupić bilety do Muzeum Okręgowego w Suwałkach – dodaje Prezydent Suwałk.

Suwalska Karta Mieszkańca to kompleksowy program działań zmierzających do poprawy warunków życia mieszkańców Suwałk.

Teraz projekt uchwały w sprawie Karty trafi pod obrady Rady Miejskiej. W planach jest aby już od lipca można było przyjmować wnioski dot. wydania dokumentu. Karta ma zostać wprowadzona od września tego roku.

Warunkiem otrzymania dokumentu jest rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Suwałkach i zadeklarowanie w swoim zeznaniu miejsca zamieszkania w Suwałkach. Przy składaniu wniosku o kartę trzeba będzie bowiem okazać pierwszą stronę swojego zeznania. Warto o tym pamiętać, teraz kiedy upływa termin rozliczania się z fiskusem.

Ostateczna propozycja zniżek w ramach SKM zawarta w projekcie Uchwały Rady Miejskiej wygląda następująco:

13
Kwiecień