Dotacja na remont i rozbudowę Muzeum Marii Konopnickiej

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzyma dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa na remont i rozbudowę budynku Muzeum Marii Konopnickiej. Dzięki środkom z Unii Europejskiej uda się kompleksowo zmodernizować budynek oraz wyposażyć go w nowoczesne ekspozycje przedstawiające sławną suwalską poetkę.

Projekt pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach wraz z instalacjami i zagospodarowaniem terenu” w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski konkursie na ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego zajął wysokie 5 miejsce na liście rankingowej.

Inwestycja, która jest szacowana na 4 235 328 zł zostanie w ponad 43% sfinansowana ze środków RPO Województwa Podlaskiego. Przyznana Miastu Suwałki dotacja to aż 1 832 206 zł.

W ramach inwestycji, która rozpocznie się najprawdopodobniej w 2017 roku planuje się m.in.: generalny remont budynku obejmujący wszystkie jego elementy (od fundamentów po dach m.in. roboty rozbiórkowe, wykopy i fundamenty, ściany konstrukcyjne, dach, stolarkę okienną i drzwiową, tynki, podłogi, posadzki, elewacje) oraz zagospodarowanie terenu (drogi dojazdowe, parkingi, chodniki, zieleń). Budynek zostanie wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje wewnętrzne (wodno-kanalizacyjne, c.o. i c.w.u. z sieci cieplnej, elektroenergetyczne)  instalacje deszczową oraz ponadstandardowe (SAP, SAW, TV, itp.). W budynku zostaną zaprojektowane i zamontowane centrale i instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji pomieszczeń ekspozycji i sal wystaw czasowych.

Projekt przewiduje także zakup wyposażenia umożliwiającego unowocześnienie obiektu Muzeum im. M. Konopnickiej w Suwałkach, w tym m.in. zakup sprzętu wystawienniczego, magazynowego, technicznego, multimedialnego, nowoczesnych technologii i aplikacji informacyjno-komunikacyjnych oraz zakup wyposażenia, ułatwiającego dostęp osobom niepełnosprawnym.

- To kolejna już w tym roku przyznana naszemu miastu dotacja w ramach funduszy europejskich w perspektywie 2014-2020. Przygotowujemy dobre projekty, które zajmują wysokie miejsca i są dobrze oceniane. Cieszę się, że suwalskie Muzeum im. Marii Konopnickiej zyska nowy wygląd – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent MiastaOd bardzo dawna zabiegałem o dofinansowanie tej inwestycji ale również lobbowałem za przyznaniem środków finansowych na remont Klasztoru w Wigrach – dodaje Prezydent Suwałk.

Środki z RPO trafią również do Wigier. Klasztor otrzyma 9 626 076 zł na remont, który w całości ma pochłonąć 13 929 298 zł. Wniosek złożony przez Fundację Wigry PRO zajął 8 miejsce na liście rankingowej.

Kwota środków finansowych w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski wynosiła w sumie 40 mln zł. Oznacza to, że co czwarta złotówka trafi do Suwałk i na Suwalszczyznę.