Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek zaczął się w poniedziałek – 19 czerwca w Suwałkach. Wydarzenie popularyzuje amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe. Po raz szesnasty na suwalskich scenach młodzi aktorzy dokonają podsumowania swoich dokonań artystycznych. Tegoroczna edycja festiwalu przebiega pod hasłem „Wędrówka. Podróż”, a w programie imprezy znajdują się m.in wystawa Dariusza Milińskiego, malarza, scenografa i twórcy plakatów, warsztaty oraz spektakle towarzyszące. Spektakle konkursowe będą oceniać uznani zawodowcy; w tym roku w jury zasiądą: Marek Kościółek, twórca Teatru Krzyk z Maszewa, Jolanta Juszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru Kropka Theatre z Warszawy oraz Mariusz Orzełek, dyrektor Teatru Pod Orzełkiem z Białegostoku.

W poniedziałek  - 19 czerwca o godz. 18:00 będzie można zobaczyć spektakl „Karnaval” Teatru Giraffe Royale z Estonii w sali im. A. Wajdy w SOK. Oficjalna inauguracja zostanie poprzedzona tradycyjną kolorową paradą wszystkich teatrów i przekazaniem kluczy do miasta teatralnej braci z Polski i ze świata. W programie również efektowny spektakl plenerowy „Różowy Punk” krakowskiego Teatru Nikoli. Tradycyjnie podczas festiwalu pojawią się Ulica i Plac Teatralny – animacje teatralne z udziałem aktorów zawodowych, młodych adeptów sceny z grup amatorskich działających w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz zespołów uczestniczących w festiwalu, a przez miasto przejdzie barwny teatralny korowód.

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży

19.06 (poniedziałek)

11.30-12.50 prezentacje konkursowe, kat. Dziecięca

15.00-16.30 ULICA TEATRALNA animacje artystyczne, ul. Chłodna