Aktualności

Finał „Aukso” z Dorotą Miśkiewicz

Piosenki z muzyką Derwida (Witolda Lutosławskiego) wykonywali: Mieczysław Fogg, Irena Santor, Kalina Jędrusik i Violetta Villas. W sobotę – 10 sierpnia na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury niektóre z nich zaśpiewa Dorota Miśkiewicz – utalentowana wokalistka, skrzypaczka, autorka tekstów.

Finałowy koncert orkiestrowy w ramach XIV Letniej Filharmonii „Aukso” będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli muzyki. Specjalnie na tę okazję dobrany program stanowi pomost między muzyką klasyczną a twórczością użytkową Witolda Lutosławskiego. Najpiękniejsze piosenki z muzyką Derwida – lepiej znane zapewne starszemu pokoleniu – zostaną wykonane przez artystkę „jednocześnie nostalgiczną, staroświecką i wiecznie poszukującą, wyczuloną na wciąż nowe dźwięki czy eksperymenty”.

Dorota Miśkiewicz współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu: Cesarią Evorą, Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigel`em Kennedy, Grzegorzem Turnauem, Włodzimierzem Nahornym, Ewą Bem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Anną Marią Jopek, Mietkiem Szcześniakiem, Wojciechem Młynarskim, Louis Winsbergiem czy Stefano Bollanim. Tym razem wystąpi z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia. Z kameralistami wokalistka zaprezentuje interpretacje wybranych piosenek Derwida. Z ponad 30 utworów, do których Witolda Lutosławski skomponował muzykę pod wspomnianym pseudonimem, wybrane zostały piosenki: „Złote pantofelki”, „Nie oczekuję dziś nikogo” (przebój Reny Rolskiej), „Moje ptaki”, „Nie dla nas już”, „Plamy na słońcu” (piosenka napisana z myślą o Ludmile Jakubczak), „Tabu”, „Serce na wietrze”, „Jeden przystanek dalej”, „Z lat dziecinnych”, „Na co czekasz”.

Dla Doroty Miśkiewicz nie będzie to pierwsza styczność z twórczością Derwida. Z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima i Roku Witolda Lutosławskiego wokalistka wzięła udział w projekcie upamiętniającym twórczość  obu - poety i kompozytora. Zespół Kwadrofonik wraz z Dorotą Miśkiewicz przygotowali nowe opracowania ich wspólnych piosenek (z muzyką Lutosławskiego i tekstami Tuwima), kierując je zarówno do dziecięcego, jak i dorosłego odbiorcy.

 

Justyna Rekść-Raubo o programie finałowym:

Koncert finałowy „LETNIEJ FILHARMONII aukso” to z pewnością najbardziej letni i lekki program z muzyką Witolda Lutosławskiego w ramach naszego festiwalu. Dziś już dla nikogo nie jest tajemnicą, że wybitny twórca polskiej muzyki współczesnej wyznaczający kierunki jej światowego rozwoju, którego utwory (takie jak: Muzyka żałobna, Koncert na orkiestrę czy symfonie) przeszły do historii sztuki - jest również autorem polskich szlagierów radiowych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Piosenki te śpiewali m.in.: Mieczysław Fogg, Irena Santor, Kalina Jędrusik czy Violetta Villas. Podobnie także nie jest tajemnicą, że powstawały one w celach zarobkowych, w czasach, kiedy tantiemy za wykonania tych najsłynniejszych „klasycznych” dzieł Lutosławskiego były mizerne... Podczas koncertu będzie można usłyszeć oczywiście orkiestrę AUKSO pod dyrekcją swego założyciela i opiekuna artystycznego, charyzmatycznego artysty - Marka Mosia. Solistką będzie Dorota Miśkiewicz – utalentowana wokalistka o ciepłej, aksamitnej barwie głosu. Jej muzyczne wykształcenie (ukończone skrzypce na wydziale instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie), a z drugiej strony otwartość na eksploracje muzycznego pogranicza (od jazzu poprzez pop, aż po wątki etno) sprawia, że wspólna wersja Derwidowskich piosenek zapowiada się ekscytująco. Zostały one zaaranżowane specjalnie z myślą o tym wykonaniu przez wszechstronnego skrzypka orkiestry AUKSO, znanego już dobrze suwalskiej publiczności – Piotra Steczka. Drugi z braci Steczków (obok Pawła) na co dzień pracuje w klasycznym zespole smyczkowym, ale jego muzyczne zainteresowania obejmują multimedialne projekty łączące różne dziedziny sztuki. Jako aranżer i kompozytor sprawdził się we wspólnych projektach orkiestry AUKSO (m.in.: z udziałem Mateusza Kołakowskiego) oraz własnej formacji – ESUS krzyżującej klasyczny skład kwartetu smyczkowego i jazzowego (dwoje skrzypiec, altówka, kontrabas, perkusja).

Koncert AUKSO z Dorotą Miśkiewicz odbędzie się 10 sierpnia 2013 (sobota) w Suwalskim Ośrodku Kultury. Początek o godz. 18.00. Cena biletu: 30 zł.

08
Sierpień