Aktualności

„Grunt to zabawa – społeczna edukacja ekologiczna w akcji”

„Grunt to zabawa – społeczna edukacja ekologiczna w akcji” - projekt z inicjatywy animatorów ze Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” i seniorów z Suwalskiego Klubu Seniora, dobiegł końca.

Na początku maja rozpoczęły się międzypokoleniowe, społeczne i artystyczne działania na Kaczym Dołku w Suwałkach. Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” przy współpracy z mieszkańcami okolicy i seniorami z Suwalskiego Klubu Seniora zorganizowało szereg ekologicznych rezydencji artystycznych, praktycznych eko-warsztatów oraz Piknik Sąsiedzki nad stawem. Projekt skierowany był do mieszkańców Suwałk w każdym wieku, od juniora do seniora. Na przełomie kilku miesięcy na Kaczym Dołku działo się bardzo społecznie i naturalnie!

Już na początku wakacji powstało malowidło ścienne – fresk naścienny. Malowidło zostało wykonane w dawnej technice fresku. Naturalne pigmenty rozpuszczone w wodzie nanoszone były na wciąż mokrą zaprawę wapienno-piaskową. Mieszkańcy sami przygotowali ścianę, wykonali zaprawę, narzucili ją na ścianę i wygładzili. Wspólny projekt połączył w swej kolażowej formie wyobrażenia wszystkich uczestników na zadany przez prowadzącą temat „ja na Ziemi”. Tworzenie Fresku skupiło fanów street-artu w różnym wieku.

Następnie, na początku lipca, animatorzy i wolontariusze Stowarzyszenia „ Nie Po Drodze” wraz z mieszkańcami okolicy i seniorami z Suwalskiego Klubu Seniora zakasali rękawy do dalszego działania - ekologiczno-artystycznej rezydencji Jacka Gądka. Przy współudziale wikliniarza i plecionkarza z Wierzby Polskiej odkryto na nowo zapomnianą technikę wiklinowej architektury, tworząc okazałą „Kopułę Wierzbową”, potocznie zwaną: „Społeczną Kopułą”. Otwarta forma warsztatu umożliwiła wzięcie w nim udziału osobom w różnym wieku i bez względu na posiadane umiejętności. Pod okiem prowadzącego uczestnicy poznali tajniki budowy kopuł wierzbowych w oparciu o konstrukcję geodezyjną (tzw. Kopuła Fullera) oraz prosty splot plecionkarski, umożliwiający samodzielne wyplatanie płotków i ogrodzeń.

Kontynuując to zielone przedsięwzięcie miłośnicy ogrodnictwa, pod okiem doświadczonej ogrodniczki - Barbary Hołubowicz - na tzw. podniesionych grządkach stworzyli „Społeczny ogród ziołowo-warzywny”. Każdy mógł przynieść swoją sadzonkę i ubogacić nią zieloną estetykę krajobrazu.

Miłośników tworzenia pięknych i naturalnych rzeczy, w atmosferze wspólnej zabawy skupiły eko-warsztaty. Podczas prowadzonych przez Iwonę Dąbrowską-Wojtanis warsztatów recycle art, powstały „skarpetkowe EKO-cośki”, a Katarzyna Lewoń pokazała jak tworzyć formy land-artowe, takie jak „roślinne szaszłyki” i małe prace tkackie, które zachwyciły kolorami!

Wszystkie warsztaty pozwoliły uczestnikom eksperymentować w dziedzinach sztuki krajobrazu i sztuki recyklingu. Dorośli wzięli udział w dwudniowym warsztacie tworzenia mydeł naturalnych. Z pomocą prowadzącej - Anny Stańczuk – wykonali od podstaw mydło glicerynowe oraz mydło nagietkowe.

W ramach projektu odbył się również „Piknik Sąsiedzki nad Stawem”. To była prawdziwa lekcja kultury, ekologii i sztuki jednocześnie. Prawdziwą atrakcją wieczoru był improwizowany koncert dla Stawu, grany na kieliszkach od wina. W projekcie udział wzięły dzieci, młodzież i ich rodzice, a także animatorzy, wolontariusze Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, seniorzy z Suwalskiego Klubu Seniora, lokalni partnerzy, ekolodzy-praktycy i artyści, a wszyscy skupieni na skrawku miejskiej zieleni, bliskiego sercu Kaczym Dołku, w Suwałkach!

 

autorka artykułu:

Iwona Dąbrowska-Wojtanis – wolontariuszka Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”

 

Organizator:

Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”

http://niepodrodze.org/

 

Partnerzy:

Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa;

Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach;

Inicjatywa Kaczy Dołek;

 

Zadanie publiczne pn. „Grunt to zabawa - społeczna edukacja ekologiczna w akcji" jest współfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Miasta Suwałki.

 

fotografie autorstwa:

Izabela Giczewska,

Wojciech Otłowski;

25
Lipiec