Jarmark Folkloru za nami

W niedzielne przedpołudnie park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach zapełnił się licznie zgromadzonymi mieszkańcami i turystami. Wszystko to za sprawą odbywającego się XVII Suwalskiego Jarmarku Folkloru.

Coroczna impreza folklorystyczna promuje tradycje ludowe całej wielokulturowej Suwalszczyzny i Przygranicza. Występom kapel ludowych towarzyszą stoiska z regionalnym jadłem i rękodziełem, m.in. unikatowymi, ręcznie wykonanymi ozdobami i pamiątkami.

W programie jarmarku znalazł się również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Konkurs wiedzy o Suwałkach wygrała Gabrysia Danowska z Remienkinia i otrzymała tablet ufundowany przez Prezydenta Miasta Suwałk, a zwycięzcą konkursu wiedzy o Suwalszczyźnie został Karol Kamiński z Suwałk, który wygrał smartfon ufundowany przez starostę suwalskiego.

Tradycją Jarmarku  jest przegląd zespołów i śpiewaków ludowych. Po przeglądzie konkursowym na przyszłoroczny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą jury wytypowało:

• w kategorii zespołów (seniorów): zespół śpiewaczy ” Lipsk” z Lipska i zespół śpiewaczy” Rospuda” z Filipowa;
  • w kategorii solistów śpiewaków: Krystian Barszczewski z Zajączkowa, gm. Bakałarzewo i Helena Napierała ze Starego Folwarku, gm. Suwałki;
  • w kategorii duży-mały: Dominik Bołtralik z Mistrzem Marcinem Lićwinko z Lipska, Anna Zadykowicz z Mistrzynią Heleną Kibitlewską z Filipowa.

Natomiast do Ogólnopolskiego Festiwalu ” Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej wytypowano śpiewaczkę Zuzannę Kozłowską z Augustowa i gawędziarza Jarosława Rynkiewicza z Przerośli.