Kolejna wystawa w muzeum

Dziś w suwalskim Muzeum Okręgowym  odbył się wernisaż stałej wystawy historycznej „Na dziejowym trakcie” , która prezentuje 300 lat istnienia miasta: od pradziejów po czasy współczesne. W otwarciu ekspozycji wzięli udział między innymi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk z zastępcą Markiem Buczyńskim oraz Andrzej Chuchnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Prace nad wystawą rozpoczęto już w trakcie remontu placówki. W ciągu 2013 roku dopracowano szczegóły. Kustoszem wystawy jest Krzysztof Skłodowski. Jest to wystawa „narracyjna” – Na powierzchni 130 m 2 udało nam się pokazać 300 lat historii Suwałk. Historię połączyliśmy z nowoczesną technologią. Część ekspozycji jest wyświetlana za pomocą ekranów. Wszystko uzupełnia gra świateł – mówił Skłodowski.

Koszt całej wystawy to 543 000 zł, z tego: 150 000 zł to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reszta pieniędzy - czyli 393 000 zł – to środki pochodzące z budżetu Miasta Suwałki.

- Powoli ale systematycznie wypełniamy przestrzeń w niedawno wyremontowanym budynku suwalskiej resursy, w której mieści się Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Plany na przyszłość to na pewno zwrócenie się w stronę Muzeum Marii Konopnickiej i odświeżenie tam istniejących wystaw – poinformował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Umowną datą zakończenia dziejów prezentowanych na wystawie jest 1 maja 2004 roku, czyli dzień w którym Polska weszła do Unii Europejskiej.

- Wystawę będzie można oglądać od połowy stycznia przyszłego roku. Wtedy zapraszam wszystkich mieszkańców Suwałk i turystów by zechcieli odwiedzić tę wystawę oraz niedawno otwartą wystawę archeologiczną – powiedział Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.