Metamorfoza szpitalnej biblioteki

W nowym, większym i wyremontowanym pomieszczeniu mieści się filia biblioteczna nr 1, suwalskiej Biblioteki Publicznej imienia Marii Konopnickiej. Dziś , między innymi z udziałem Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk, odbyło się symboliczne otwarcie placówki.

W otwarciu wzięli też udział Andrzej Chuchnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Wiesław Stelmach, Skarbnik Miasta oraz Adam Szałanda, dyrektor suwalskiego szpitala.

- To, że otwieramy dziś nowe, wyremontowane pomieszczenie, w którym mieścić się będzie szpitalna biblioteka to po części wina pana dyrektora Szałandy – zażartował w trakcie otwarcia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk  -  Pan dyrektor po prostu potrzebował poprzedniego pomieszczenia, w którym mieścił się księgozbiór, pod pomieszczenia planowanego oddziału kardiologicznego.

Filia istnieje od 1986 roku  i jest rówieśnikiem  Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. Do czasu remontu  mieściła się  w pomieszczeniu o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Dzięki dofinansowaniu przez Miasto Suwałki remontu nowego pomieszczenia (55 tysiące zł) i zakupu nowego wyposażenia filii (40 tysiące zł) korzystający  z biblioteki mają lepsze  warunki (większe pomieszczenie 80,5 metrów kwadratowych, nowe meble) oraz możliwość korzystania z dwóch stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu  z możliwością czytania audiobooków .

Biblioteka obsługuje nie tylko pacjentów szpitala i personel, ale umożliwia korzystanie ze swych usług wszystkim mieszkańcom Suwałk i okolic. Jej księgozbiór liczy 23 tysiące woluminów. To bogaty wybór literatury pięknej i popularnonaukowej przeznaczonej zarówno dla dzieci jak i dorosłych (ze szczególnym uwzględnieniem publikacji z medycyny).