Młodzi pianiści zjechali do Suwałk

W naszym mieście rozpoczął się dziś I Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Pianistów im. Janiny Kraśko, który organizuje Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Suwałkach. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Czesława Renkiewicza, Prezydenta Miasta Suwałk, który wziął udział w dzisiejszym otwarciu konkursu. Zmagania młodych pianistów potrwają do jutra.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Konkurs ma formułę przyjazną dzieciom i młodzieży, promuje uczestników, sprzyja wymianie doświadczeń pedagogicznych, a także ma na celu uczczenie pamięci wybitnej suwalskiej nauczycielki fortepianu, Janiny Kraśko, która była prekursorką muzyki w Suwałkach.

Konkurs wykorzystując potencjał lokalowy i nową bazę instrumentalną szkoły, ma na celu ożywienie lokalnej dydaktyki, promocję szkoły muzycznej w regionie i Polsce. Jest też kontynuacją wcześniejszych konkursów fortepianowych, ale w nowej odsłonie.

Janina Kraśko, patronka konkursu, urodziła się w Suwałkach. Wykształcenie muzyczne uzyskała w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie w latach przedwojennych. Kształciła się m.in. pod kierunkiem prof. Stanisławy Raube. Była współzałożycielką i pierwszym dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego w Suwałkach, nauczycielem fortepianu w Ognisku, później PSM I stopnia w Suwałkach. Jako propagator kultury muzycznej i charyzmatyczny wychowawca kolejnych pokoleń Suwalczan zapisała się znacząco w historii kształcenia muzycznego miasta.

W konkursie bierze udział ponad 70 młodych pianistów.

Ze szczegółami można zapoznać się TUTAJ.