Nasza filharmonia

Muzyka poważna w najlepszych wykonaniach Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO i jej gości po raz czternasty zawita w Suwałkach i na Suwalszczyźnie. Tradycyjnie, podczas „Letniej Filharmonii aukso”, od 3 do 10 sierpnia, nie zabraknie okazji do muzycznych spotkań warsztatowych oraz rozmów o sztuce. Tegoroczna edycja dedykowana będzie Witoldowi Lutosławskiemu w setną rocznicę urodzin kompozytora.

Do Letniej Filharmonii AUKSO suwalczanie zdążyli się już przyzwyczaić i bardzo polubić. Nic dziwnego, że wielu określa ją mianem naszej filharmonii. Letnia Filharmonia ma swoją wierną publiczność, która towarzyszy jej od pierwszych koncertów. W tym roku po raz pierwszy muzycy Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia ze znakomitymi gośćmi będą mieli okazję zaprezentować się w nowoczesnej sali koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

- Spełniło się nasze marzenie, że będziemy mogli gościć Letnią Filharmonię AUKSO w tak doskonałych warunkach – mówiła na konferencji prasowej Alicja Andrulewicz, naczelnik Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Suwałkach. – Po trzynastu latach promowania muzyki poważnej i edukacji muzycznej mamy też i nowoczesną salę koncertową – można więc powiedzieć, że to idealny moment Letniej Filharmonii. Letnia Filharmonia na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych w Suwałkach, a muzycy są co roku oczekiwanymi gośćmi. Jestem przekonana, że suwalczanie i tym razem docenią kunszt muzyków i będą uczestniczyli we wszystkich koncertach.

W czternastej edycji będzie można wysłuchać sześciu koncertów, z czego połowa odbędzie się w Suwałkach: koncert inauguracyjny w konkatedrze pw. św. Aleksandra, koncert kameralny w wykonaniu uczestników warsztatów fletowych i na zakończenie – koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO z Dorotą Miśkiewicz.

Tradycyjnie, gościnne podwoje otworzy Galeria Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie, gdzie będą toczyły się rozmowy o muzyce.

Artystów będzie można podpatrywać także na próbach w Mikołajewie, gdzie będzie kwaterowała orkiestra.

Bilety w cenach od 5 do 30 złotych do nabycia przed koncertami.

Tegoroczną edycję Letniej Filharmonii AUKSO dofinansowano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz przy wsparciu finansowanym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Miasta Suwałki, Gminy Suwałki , Miasta Sejny i Miasta Augustów.

Organizatorami są: Fundacja Młoda Muzyka Śląska oraz Suwalski Ośrodek Kultury.

Program XIV LETNIEJ FILHARMONII aukso - Wigry 2013