Suwalski Ośrodek Kultury ma 5 lat

W sobotę (30 września) uroczyście obchodzono 5-lecie Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz 10 lat Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Były gratulacje, kwiaty i tort.

Bożena Kamińska dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury w swoim wystąpieniu  dziękowała wszystkim gościom, w szczególności mieszkańcom Suwałk i regionu, którzy są w SOK-u nie tylko od  święta, ale zawsze, codziennie, od wielu, wielu lat.

SOK istnieje co prawda dopiero od 5 lat, ale przecież jest kontynuatorem wspaniałych osiągnięć swoich poprzedników: Młodzieżowego Domu Kultury i Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki. To właśnie ludzie związani z tymi zasłużonymi instytucjami tworzyli i tworzą piękną rzeczywistość suwalskiej kultury, która znajduje swoje dobre miejsce na mapie ogólnopolskich osiągnięć – powiedziała Kamińska.

Dyrektor  Kamińskiej  gratulowali jubileuszu między innymi Anna Naszkiewicz  Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Czesław Renkiewicz prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec przewodniczący Rady Miejskiej, którzy na ręce Dyrektor Kamińskiej przekazali czek na 10.000 zł.

Suwalski Ośrodek Kultury powstał w listopadzie 2012 r. z połączenia Młodzieżowego Domu Kultury i Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki. Jest kontynuatorem ich chlubnych tradycji i dobrych wzorców. Obecnie to też największa instytucja kultury na Suwalszczyźnie oraz nowoczesne centrum życia kulturalnego Suwałk i okolic, realizująca projekty na poziomie krajowym i międzynarodowym z udziałem uznanych artystów z Polski i świata. Najważniejsze z nich to Suwałki Blues Festival, Letnia Filharmonia AUKSO, Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych Źródliska, Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca Muszelki Wigier, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek, Soulwałki Gospel Workshop oraz Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza.

Suwalski Ośrodek Kultury to: 3 kondygnacje pomieszczeń przeznaczonych na edukację kulturalną i animację artystyczną, Sala im. Andrzeja Wajdy, z dwupoziomową widownią na około 650 miejsc oraz Sala Kameralna, miejsce prezentacji małych form muzycznych i teatralnych, projekcji filmowych i multimedialnych oraz spotkań. Przez minione pięć lat gościł znakomitych twórców muzyki, teatru i kina. Jest macierzystą sceną Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, świętującej w tym roku 10-lecie pracy artystycznej. Wystawia także, cieszące się ogromnym powodzeniem, autorskie spektakle z udziałem zespołów działających w ośrodku.

Rocznie, zarówno u siebie, jak i w przestrzeni miejskiej, SOK organizuje ponad 250 wydarzeń, a wiele innych wspiera jako partner. W ośrodku działa pięć galerii, w tym uznane w środowisku twórców Chłodna 20 i PAcamera. Z zajęć w osiemnastu pracowniach korzysta tygodniowo około 1300 dzieci, młodzieży i dorosłych. Od momentu rozpoczęcia działalności Suwalski Ośrodek Kultury odwiedziło około 350 tysięcy widzów. Na wsparcie przedsięwzięć ważnych dla promocji Suwałk oraz tradycji regionu, a także programy z zakresu edukacji kulturalnej (SPEAK, DEDAL) ośrodkowi udało się pozyskać ponad półtora miliona złotych środków zewnętrznych.

Udane łączenie działań o charakterze artystycznym, edukacyjnym i wychowawczym możliwe jest również dzięki przedsiębiorcom z Suwałk i regionu, którzy zawsze życzliwie wspierają przedsięwzięcia kulturalne SOK-u, wspólnie budując przestrzeń przyjazną kulturze.