Tak Blues grał w Suwałkach

Zakończyła się VII edycja Suwałki Blues Festivalu. Na tą największą w tej części Europy plenerową imprezę z muzyką Blues do Suwałk co roku ściąga kilka tysięcy fanów tego gatunku. Podobnie było i w tym roku. Festiwal z pewnością można zaliczyć do bardzo udanych. Wszystko dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, frekwencji fanów muzyki Blues oraz formule festiwalu, która została rozszerzona o konkurs młodych talentów bluesowych.

Piątkowe i sobotnie koncerty głównych gwiazd festiwalu, na dwóch głównych scenach zlokalizowanych w parku Konstytucji 3 Maja i na ul. Kościuszki, przyciągnęły prawdziwe tłumy. W piątek zagrał między innymi energiczny i bardzo spontaniczny w kontakcie z publicznością EARL THOMAS z zespołem THE ROYAL GUARD.  Główny koncert wieczoru – zespołu VANILLA FUDGE ze Stanów Zjednoczonych zgromadził pod sceną przy ratuszu prawdziwe tłumy.

Wcześniej przed koncertem Earla Thomasa – Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk w asyście Macieja Gajewskiego, radnego sejmiku województwa Podlaskiego, dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu.

- Cieszę się, że Suwałki Blues Festival staje się obowiązkową pozycją w kalendarzu każdego fana Bluesa z Polski oraz z innych krajów europejskich mówił ze sceny Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.Ten festiwal jest już marką, o czym świadczy wysoki poziom artystyczny festiwalu oraz jego ogromna popularność.

W tym roku formułę bluesowego festiwalu rozszerzono o konkurs młodych zespołów bluesowych. Jury przyznało nagrodę zespołowi Drunk Lamb. Ekipa pochodząca z Trójmiasta swoją przygodę rozpoczęła w 2014 roku. Zwycięstwo pozwoli im reprezentować Polskę na European Blues Challenge 2015. O Grand Prix, nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk 10.000 zł oraz statuetkę bluesmana walczyło w sumie 10 zespołów. Drunk Lamb zwycięskie trofea odebrało w sobotnie popołudnie z rąk Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk.

Główne koncerty zaplanowane na sobotni wieczór zagrane zostały w asyście deszczowej i pochmurnej pogody. Jednak nawet to nie zraziło sympatyków muzyki blues, którzy do końca wysłuchali między innymi NIKKI HILL oraz THE CHRIS DUARTE GROUP.

Suwałki Blues Festival to jak co roku bluesowe śniadania, koncerty na kilku małych scenach rozstawionych w centrum miasta oraz nocne jam session w suwalskich barach i restauracjach. Suwalski festiwal jest określany jako największa tego typu impreza w tej części Europy.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Suwałkach oraz Radio 5

11 lipca 2014 r.

Rozpoczął się Suwałki Blues Festival

Ginger BakerKoncertem Ginger Baker Jazz Confusion (UK/USA) w dużej Sali Suwalskiego Ośrodka Kultury rozpoczęła się siódma edycja Suwałki Blues Festival. Występ legendarnego muzyka zespołu  Cream, w ramach trasy koncertowej promującej płytę „Why?”, przejdzie do historii suwalskiego święta bluesa. Był to z pewnością jeden z najlepszych koncertów w historii SBF. Przed występem Gingera Bakera, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oficjalnie rozpoczął siódmą edycję Suwałki Blues Festivalu.

- Cieszę się, że tradycyjnie w drugii weekend lipca zjeżdżają do Suwałk wszyscy fani bluesa z Olsztyna, Warszawy, Katowic, Chorzowa, z całej Europy – mówił przed występem gwiazdy wieczoru Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – W tych dniach jesteśmy wszyscy jedną wielką bluesową rodziną.

Koncert Gingera Bakera przyciągnął tłumy. Sala Suwalskiego Ośrodka Kultury była wypełniona niemal do ostatniego miejsca. Jak zauważył Jan Chojnacki, dziennikarz radiowej Trójki oraz ogromny przyjaciel Suwałki Blues Festivalu, występy w ramach trasy koncertowej promującej płytę „Why?” są zazwyczaj krótsze. Ginger Baker zagrał dłuższy koncert a pożegnany został bardzo długą owacją na stojąco.

Tradycyjnie też do Suwałk zjechały Mazdy MX-5 w ramach Suwałki Blues Drift. Spod siedziby radiowej Trójki – Program 3 Polskiego Radia, w czwartkowe popołudnie, w stronę Suwałk wyjechało 19 załóg. Fanów tego modelu Mazdy powitał pod Suwalskim Ośrodkiem Kultury Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

10 lipca 2014

Nowa instalacja bluesowa

MikrofonW czwartek, 10 lipca, rozpoczęła się VII edycja Suwałki Blues Festivalu. Z tej okazji - na rondzie Unii Europejskiej - stanęła z samego rana nowa instalacja promująca suwalskie święto bluesa. Duży obracający się mikrofon będzie witał wszystkich gości, którzy zjeżdżać się będą do Suwałk na największą imprezę plenerową z muzyką blues w tej części Europy. Bluesowy mikrofon oficjalnie zaprezentował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

- Inspiracją do powstania tego mikrofonu był podobny ale mimo wszystko zupełnie inny mikrofon, który jest ustawiony w mieście partnerskim Nottoden, gdzie również organizowany jest festiwal bluesowy – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -  Pomysł, który zrodził się w mojej głowie pomógł mi zilustrować suwalski architekt Tomasz Zaforymski.

Całość wykonał - również suwalski - Zakład Wyrobów Metalowych Waldemara Waraksy.

Mikrofon wspólnie z bluesową gitarą są symbolem, że  Suwałki są miastem bluesa.