Tradycja na suwalską nutę

Widowisko „W podsuwalskiej oberży” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” było wstępem do tegorocznego Suwalskiego Jarmarku Folkloru. Po raz czternasty suwalczanie mieli okazję przypomnieć sobie o swoich korzeniach, a turyści mogli zapoznać się z bogactwem naszej tradycji. Jarmark przygotował Suwalski Ośrodek Kultury.

W parku Konstytucji 3 Maja na dwa dni zagościli twórcy ludowi, rękodzielnicy i producenci regionalnych przysmaków. Można było posmakować kwasu chlebowego, domowych wędlin, serów i ciast z Suwalszczyzny, a także specjałów kuchni sąsiadów.

Kupującym przypadło też do gustu rękodzieło wykonane przez suwalskich twórców, zwłaszcza drewniane zabawki napędzane siłą wiatru, dywany dwuosnowowe i piękne obrusy. Z okazji do wyjątkowych zakupów skorzystał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, będący honorowym gościem na uroczystości nadania sztandaru Miastu Suwałki. Na jednym ze straganów kupił czerwonego lizaka w kształcie serca żonie Annie, obchodzącej dzień wcześniej imieniny.

Pierwszego dnia na scenie królowało tradycyjne suwalskie śpiewanie. Przed komisją kwalifikującą do konkursów muzyki tradycyjnej, w tym najważniejszego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu stanęło kilkudziesięciu śpiewaków – zespołów i solistów. Drugiego dnia prezentowały się natomiast grupy, które przygotowały widowiska obrzędowe.