Ulica Andrzeja Wajdy

Od czwartku (15.03) w Suwałkach oficjalnie jest ulica Andrzeja Wajdy. To odcinek łączący ulice Adama Mickiewicza i 24 Sierpnia, prowadzący do nowo budowanych bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza. W czwartek odsłonięcia nazwy dokonali Krystyna Zachwatowicz - Wajda, żona zmarłego przed dwoma laty wybitnego reżysera, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Sławomir Szeszko, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach. W wydarzeniu wzięła też udział młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego i licznie zgromadzeni dziennikarze.

- To ulica w sercu naszego miasta prowadząca nad Czarną Hańczę, rzekę nad którą urodził się wybitny polski reżyser – Andrzej Wajda – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Cieszę się bardzo, że dziś jest z nami małżonka Pana Andrzeja, Pani Krystyna Zachwatowicz – Wajda, która przyjęła kolejne zaproszenie do odwiedzenia naszego miasta – dodał Prezydent.

- Jestem szalenie wzruszona i przejęta tym, że w Suwałkach, które były tak drogie Andrzejowi powstaje ulica jego imienia. Suwałki są pierwszym miejscem w Polsce, które w ten sposób uczciło mego męża. Także naprawdę, bardzie dziękuję Radzie Miejskiej i wszystkim mieszkańcom za to, że stoimy na tej ulicy – mówiła Krystyna Zachwatowicz – Wajda. – Zawsze z największą przyjemnością przyjeżdżam do Suwałk, to jest tak śliczne miejsce. Jak się wjeżdża do Suwałk, od razu czuć jaka jest w tym mieście siła – dodała.

Odsłonięcie nazwy ulicy odbyło się w ramach obchodów rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy. Gdyby żył, 6 marca skończyłby 92 lata.

Na ostatniej sesji suwalskiej Rady Miejskiej radni, na wniosek Prezydenta Miasta, przyjęli projekt uchwały w sprawie nadania imienia Andrzeja Wajdy nowej ulicy prowadzącej do bulwarów nad Czarną Hańczą.

Ostatnim punktem rocznicowych uroczystości jest spotkanie z autorami książki ,,Andrzej i Krystyna. Późne Obowiązki”. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko będą w czwartek od godz. 17.30 gośćmi Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.