Wielki finał

„Weselem Figara” W.A. Mozarta i koncertem orkiestrowym zakończył się w ubiegłą niedzielę, 25 sierpnia III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ars Musica”, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Suwałk. W programie znalazły się cztery koncerty oraz warsztaty instrumentalne i wokalne. Pomysłodawczynią i głównym organizatorem festiwalu jest Marlena Borowska, kierująca wydziałem wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach.

Młodzi instrumentaliści, wokaliści i aktorzy w ciągu niecałych dwóch tygodni zdążyli przygotować spektakl „Wesele Figara” W.A. Mozarta oraz doskonały koncert orkiestrowy. Trenowali pod okiem mistrzów: prof. Lilianny Stawarz, prof. Bogdana Makala, dyrygenta Tomasza Radziwonowicza i Marka Cichuckiego. Wokalistom akompaniowała zaprzyjaźniona z festiwalem znakomita rosyjska pianistka Marina Biełaszuk, a instrumentalistów wspomagał skrzypek Cezary Gójski. W przygotowanie spektaklu włączyli się również suwalscy artyści: Orkiestra Kameralna Camerata Dell’Arte, pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego, aktorzy z grupy Jolanty Hinc-Mackiewicz, pracujący w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Ewa Stąpór, prowadząca grupę teatralną Grupa Kłusowników - Straż Przednia im. Karola Wojtyły. Wspólny wysiłek zaowocował ponadtrzygodzinną galą w sali koncertowo-teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Zabawnie wyreżyserowane dzieło W.A. Mozarta podobało się i młodszym i starszym.

- Już mam pomysł na kolejną prezentację muzyczną podczas przyszłorocznego festiwalu – zapowiedziała na zakończenie Marlena Borowska.

Gala była także okazją do wręczenia dwóch Nagród Prezydenta Miasta Suwałk dla uczestników kursów. Otrzymali ją Katarzyna Łukawska i Irina Bokarieva.

- Gratuluję młodym artystom – mówił Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Miasta Suwałk. - Cieszę się też, że w Suwałkach jest zapotrzebowanie na muzykę poważną i że możemy jej słuchać w najlepszych warunkach. To właśnie w tym celu została wybudowana sala koncertowo-teatralna.