Poti jest jednym ze starożytnych miast Gruzji, położonym w regionie Megrelia-Górna Swanetia, 330 km na zachód od stolicy Gruzji - Tbilisi. Zajmuje obszar 66 km². Miasto jest otoczone przez jezioro Paliastomi od wschodu, Morze Czarne od zachodu i rzekę Rioni od północy. Historia antycznego miasta (nazywanego przez Greków Phazisi) sięga VII p.n.e. Słynie ono z podróży morskiej Argonautów po złote runo, mitów Medea i Jasona, Phazisi, akademii retoryki, filozofii i fizyki. Według starożytnego greckiego historyka Strabona, to Miasto o wysoko rozwiniętym rolnictwie, metalurgii, wyrobów ceramicznych i wielu innych dziedzin życia sięgających czasów starożytnych po gospodarcze i branżowe centrum Kolkheti (stara nazwa Zachodu Gruzji) i jedno z najważniejszych morskich miast portowych na Morzu Czarnym. Posiada rozwinięty przemysł rybny. To ważny węzeł komunikacyjny Europy, Kaukazu i Azji – w korytarzu transportowym (TRACECA).

Wśród miejsc wartych zobaczenia są: Park Narodowy Kolkheti, z jego rzadkimi bogactwami naturalnymi, Teatr Dramatyczny, Katedra, Muzeum Regionalne, Wieża i Dom Światła. Atrakcje turystyczne i obszary inwestycyjne Poti i jego peryferie, dają miastu duże możliwości na stanie się coraz bardziej atrakcyjnym dla krajowych i zagranicznych turystów i inwestorów.

Atrakcyjnymi i wyjątkowymi plażami kurortu na wybrzeżu Morza Czarnego Republiki Gruzji są Maltakva (w Poti) i Ureki (20 km na południe od Poti) - z ich magnetyczną piaszczystą plażą i jodowanym powietrzem. Tak wyjątkowe magnetyczne czarne piaski, nie posiadają swoich odpowiedników nigdzie indziej na świecie, ze zdumiewającymi właściwościami leczniczymi dla układu sercowo-naczyniowego, zestresowanych, z problemami oddechowym i układem kostnym. Walory te są wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia i nerwicy. W sąsiedztwie położone jest jezioro Paliastomi, w granicach Parku Narodowego Kolkheti. Występują tam wyjątkowe gatunki flory i fauny. Tysiące turystów z innych krajów świata (w tym: Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Kazachstanu, Armenii, Azerbejdżanu, Republik Bałtyckich, Turcji, Niemiec, Polski, itp.) odwiedzać co roku te miejsca. Republika Gruzji jest uważana za jako z najbezpieczniejszych krajów na świecie, ponieważ ludzie mogą korzystać z samotnych bezpiecznych spacerów zarówno w dzień, jak i w noc (2015). Kurort może stać się najlepszym miejscem dla turystyki, gdzie możesz zwiedzać tereny wzdłuż Linii Brzegowych Morza Czarnego, Łańcuch Górski Gór Kaukaz, miejsca niezwykłe z listy światowego dziedzictwa UNESCO, parki narodowe i wiele więcej. Ludzie w Gruzji są bardzo przyjaźni i gościnni. Dziś, Poti jest głównym portem Gruzji na Morzu Czarnym. Historia starożytnego miasta (nazywanego przez Greków Phazisi) sięga VII p.n.e.. Starożytne greckie legendy mówią o bajecznie bogatej ziemi Kolchida (w zachodniej Gruzji), gdzie Argonauci Grecji ukradli złote runo cudownego baranka od króla Aeetes. List intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Poti i Miastem Suwałki został podpisany 22 lipca 2018 r.

Położenie:
kurort na wybrzeżu Morza Czarnego Republiki Gruzji
Dojazd:
samolotem do: Kutaisi lub Batumi w odległości ok. 80 km od Poti
Liczba mieszkańców:
42 000