Koncert “Romanse cygańskie” na bis

Data: 29.02.2020 18:00

Miejsce: Suwalski Ośrodek Kultury

Zainteresowanie lutowym koncertem z cyklu Na styku kultur przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W finale wystąpili uczestnicy warsztatów pieśni romskich z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaczego ANCYJAS, a bilety rozeszły się błyskawicznie. Z uwagi na ogromny odzew wśród publiczności, artyści wystąpią ponownie. Koncert na bis odbędzie się w ostatnią sobotę lutego.
Sobota, 29.02.2020, godz. 18.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Podczas koncertu uczestnicy warsztatów, które odbyły się na początku lutego, z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaczego Ancyjas wykonają najstarsze pieśni romskie. Na gitarze akompaniował im będzie Adam Kozłowski. Usłyszymy także wiersze cygańskiej poetki Papuszy recytowane przez Joannę Łupinowicz i Włodzimierza Ciborowskiego. Całość wzbogaci multimedialna prezentacja fotografii autorstwa Piotra Bułanowa, Henryka Milewskiego (członków grupy SGT prowadzonej przez Andrzeja Zujewicza) i Tadeusza Krzywickiego. Fotografie udostępnione zostały ze zbiorów Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Ideą przyświecającą spotkaniom trzeciej edycji “Na Styku Kultur” jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo i choć najliczniejszą grupę narodowościową stanowią Polacy, to niemały wpływ na kulturę regionu mieli licznie zamieszkujący tu Litwini, ludność pochodzenia białoruskiego i ruskiego, a także polscy Żydzi i barwni Cyganie. Warsztaty tradycyjnych pieśni to wyjątkowe spotkanie z historią i kulturą mniejszości, poznanie jej, zrozumienie oraz przyjemność – ta płynąca ze wspólnego śpiewu oraz ta, którą daje świadomość otaczającego nas dziedzictwa kulturowego.

 
Bilety: 20 zł 
z Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%