Jaka oferta szkoleniowa? Jaki rynek pracy?

O tym dyskutowali wczoraj przedstawiciele suwalskich szkół technicznych i zawodowych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach, lokalni przedsiębiorcy i władze Suwałk. Te ostatnie reprezentował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, z którego inicjatywy zorganizowane zostało wczorajsze spotkanie osób, które szkolą ludzi i oferują im pracę. Wspólna dyskusja miała na celu wdrożenie odpowiednich kierunków nauczania dostosowanych do potrzeb rynku pracy w Suwałkach.

Dyskusję poprzedził panel prezentacji. Osoby zebrane w sali konferencyjnej Parku Naukowo – Technologicznego Polska – Wschód w Suwałkach mogły zapoznać się z obecną sytuacją na suwalskim rynku pracy, ofertą kształcenia suwalskich zawodówek i szkół technicznych oraz z ofertą studiów licencjackich, inżynierskich i podyplomowych, które oferuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach.

- Prezentacja - Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach

- Prezentacja - suwalskie szkoły zawodowe i techniczne

- W ostatnich miesiącach bardzo intensywnie  rozwijają się firmy w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, które w najbliższych latach wygenerują kilkaset miejsc pracy – stwierdził na początku dyskusji Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkMusimy być gotowi by spełnić oczekiwania między innymi tych firm ale też spełnić oczekiwania wszystkich suwalskich przedsiębiorców i przygotować im jak najlepiej przygotowanych kandydatów na nowych pracowników.

Suwalscy przedsiębiorcy wymienili, że na suwalskim rynku pracy brakuje im między innymi inżynierów mechaników, inżynierów informatyków czy specjalistów od przetwórstwa żywności.

- Żeby osiągnąć jakieś sensowne porozumienie musimy razem współpracować – powiedziała Hanna Macyra, dyrektor HR w firmie AnimexJako przedsiębiorcy powinniśmy zgłaszać swoje potrzeby i nawiązywać bezpośrednią współpracę z samorządem, szkołami i uczelniami.

Jako przykład takiej współpracy została przywołane porozumienie pomiędzy firmą Salag i Zespołem Szkół Technicznych w Suwałkach. Uczniowie tej szkoły mogą nabyć doświadczenie dzięki praktykom w firmie, a nawet znaleźć w niej pracę. Podobnych przykładów wspólnego działania pomiędzy firmami i szkołami może być więcej. Wczoraj zawiązały się różne kontakty i konkretne oferty współpracy.

- Jest to pierwsze tego typu spotkanie, ale na pewno nie ostatnie – obiecał Prezydent SuwałkMusimy stawiać na wspólny dialog by w drodze rozmowy i bezpośredniej konfrontacji odpowiedzieć na pytanie jaka ma być oferta szkoleniowa w Suwałkach, która spełni oczekiwania suwalskiego rynku pracy.