Suwałki w 2020 roku?

W Urzędzie Miejskim w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa na której Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Łukaszem Kurzyną przedstawili cel powołania „Zespołu do spraw optymalizacji wykorzystania środków finansowych Unii Europejskiej w zamierzeniach inwestycyjnych Suwałk do roku 2020”. W trakcie konferencji uruchomiono sondę internetową, w której mieszkańcy Suwałk mogą wskazywać propozycje tego na co ich zdaniem suwalski samorząd powinien pozyskać najwięcej pieniędzy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Przed nami kolejne rozdanie środków unijnych. Perspektywa 2014 – 2020 to nowe szanse i nowe możliwości. Polska w tym okresie otrzyma blisko 106 miliardów euro.

- Chcę by nasze miasto wykorzystało to jak najlepiej. Dlatego postanowiłem powołać specjalny, 13-osobowy zespół do spraw programowania i realizacji zadań miasta Suwałk z budżetu unijnego na lata 2014 – 2020 – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -  Zadaniem powołanego przeze mnie zespołu będzie między innymi uczestnictwo w konsultacjach, naradach czy konferencjach dotyczących opracowywanych dokumentów związanych z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej. Zespół zajmie się też przygotowaniem listy strategicznych projektów do realizacji z udziałem środków z Unii Europejskiej w latach 2014 – 2020.

W skład zespołu weszli doświadczeni pracownicy Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz jednostek podległych miastu. Przewodniczącym zespołu został Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk.

- Zespół rozpoczął już prace. W piątek spotkaliśmy się po raz pierwszy. Ustaliliśmy, że do końca lutego przyszłego roku określimy na czym głównie powinniśmy skupić się przy pozyskiwaniu środków w nowej perspektywie finansowej Unii – mówił Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk.

Czesław Renkiewicz postanowił również, że chce poznać zdanie mieszkańców Suwałk na ten temat.

konferencja UE- Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach uruchomiliśmy specjalną ankietę, w której można oddać swój głos i wskazać nam propozycje tego na czym powinniśmy się zdaniem Państwa skupić. Serdecznie zapraszam do oddawania głosów mówił w trakcie konferencji Prezydent Suwałk.

Ankieta potrwa równo miesiąc i zakończy się 21 listopada. Głos w ankiecie można oddać TUTAJ. Link do ankiety można też znaleźć w górnej części strony internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach klikając w baner "Suwałki w 2020 roku?".

Suwałki od lat znajdują się w ścisłej czołówce samorządów, które najlepiej wykorzystują i pozyskują pieniądze z Unii Europejskiej. Świadczą o tym chociażby nagrody i wyróżnienia branżowych pism. Niedawno Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” sklasyfikowało nasze miasto na VIII miejscu w rankingu podsumowującym wydatki samorządów ze środków unijnych w latach 2009-2012 w kategorii miasta na prawach powiatu, których w całym kraju jest 66.

Do Suwałk przez ostatnich 9 lat trafiło blisko 400 milionów złotych unijnych dotacji.