Gmina Cēsis to samorząd lokalny położony 90 km od stolicy Łotwy Rygi, zajmujący obszar 2668,13 km kw., z populacją 44 842 osób. Po reformie administracyjno-terytorialnej w 2021 r. nowa gmina Cēsis zrzesza 23 miejscowości.

Cesis jest jednym z najstarszych miast na Łotwie, miastem Hanzy i miejscem narodzin łotewskiej flagi. Cesis znane jest jako centrum kultury artystycznej
i rekreacji, a dziś jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i artystycznym na poziomie regionalnym i krajowym. Wartości gminy Cēsis opierają się na jej mieszkańcach, kulturze, edukacji, turystyce i kreatywnej przedsiębiorczości.

Cēsis jest naprawdę nie tylko jednym z najstarszych, ale także jednym z najbardziej łotewskich miast. Bogata w malownicze krajobrazy i świadectwa przeszłości, ucieleśnia zarówno intrygujące poczucie starożytności, jak i współczesne poczucie własnej wartości. O każdej porze roku do Cēsis przyjeżdżają osoby, które doceniają dziedzictwo historyczne i kulturowe, naturalne piękno krajobrazu i spokojny rytm życia w małym mieście.

Cēsis – to świętowanie – wystawy sztuki współczesnej w czasie Cēsis Art Festival, średniowieczne zajęcia i rycerstwo średniowieczne oraz koncerty na scenie plenerowej w Parku Zamkowym w ciepłe letnie wieczory. Zimą - zaprasza do odwiedzenia największego w krajach bałtyckich ośrodka narciarskiego, który zachwyca różnorodnością tras i najdłuższymi zjazdami w regionie.

Cēsis aktywnie pracuje nad uzyskaniem tytułu Stolicy Kultury na Łotwie w 2025 roku.

Silne i konkurencyjne otoczenie biznesowe jest strategicznym celem Gminy Cēsis, która jest również sprzyjającym środowiskiem dla innowacji. Powstaje tu nowa dzielnica przemysłowa i Przestrzenne Centrum Nauki /Space Cognition Center.
Dla rozwoju gospodarczego obiecujące są tradycyjne i nowe kierunki biznesowe:
Przemysł kreatywny i kulturalny;
Przemysł cyfrowy i ICT;
Turystyka kulturalna, edukacyjna i rekreacyjna;
Usługi rehabilitacyjne i zdrowotne, turystyka zdrowotna;
Usługi edukacyjne;
Przemysł spożywczy i lekki;
Usługi;
Usługi transportowe, logistyczne, serwisowe;
Rolnictwo i leśnictwo oraz branże pokrewne.
Gmina Cēsis od wielu lat aktywnie działa na arenie międzynarodowej. Jest ona członkiem kilku organizacji europejskich, tj.: Związek Miast Bałtyckich; Związek Hanzeatycki; Szlaki Kulturowe Rady Europy; EDEN, Europejskie destynacje doskonałości; Europejska Sieć Centrów Kultury; Stowarzyszenie Zamków i Muzeów.
Gmina Cēsis jest dumna ze swojej wieloletniej współpracy z bliźniaczymi partnerami z zagranicy: Achim (Niemcy), Tyreso (Szwecja), Suwałki (Polska), Rokiskis i Alytus (Litwa), Rakvere (Estonia). Współpraca i wspólne projekty dostarczają bardzo cennego doświadczenia i wiedzy.

List intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy miastem Suwałki i Rejonem Cesis został podpisany 17 lipca 2009 r.

Położenie:
w północnej części Łotwy
Dojazd:
90 km od Rygi, 440 km od Suwałk
Liczba mieszkańców:
44,8 tys.

W  2009 roku podpisano list intencyjny o współpracy z Rejonem Cesis.