Wielkie święto miejskich ogrodników w Ogrodzie Osiedlowym

Trzy ważne wydarzenia złożyły się na święto ogrodników miejskich, które odbyło się w sobotę, 17 września w Ogrodzie Osiedlowym przy ul. Chopina 6a. Był to finał jubileuszowej, XX edycji konkursu "Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony", organizowanego przez Prezydenta Miasta Suwałk, podsumowanie Ogrodu Osiedlowego i rozpoczęcie drugiego sezonu Suwalskiego Klubu Seniora, przy ul. Chopina, prowadzonego przez Stowarzyszenie Nie Po Drodze, z dofinansowaniem Miasta Suwałki.

Spotkanie otworzył zespół Ocean Życia, działający przy suwalskim oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz zespół śpiewaczy z Suwalskiego Klubu Seniora.
Po występach Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem oraz członkami komisji konkursowej pod przewodnictwem radnego Karola Korneluka, wręczyli nagrody laureatom oraz uczestnikom konkursu. W tym roku było to rekordowe grono, bo do konkursu zgłosiło się łącznie aż 168 osób prywatnych, instytucji oraz właścicieli obiektów handlowych i gastronomicznych. Dla porównania, w ubiegłym roku były 133 zgłoszenia, a w pierwszym roku konkursu... 12.
- Dziękuję każdemu, kto wziął udział w konkursie - mówił prezydent Czesław Renkiewicz. - Tym bardziej, że z roku na rok jest Państwa coraz więcej. To wy przyczyniacie się do tego, że nasze miasto jest coraz piękniejsze. Miło też widzieć tyle pogodnych osób w "Pogodnych Suwałkach".
Prezydent podziękował także Jolancie Tamie, obecnie z Zarządu Dróg i Zieleni, która od samego początku opiekuje się konkursem.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody w postaci bonów na zakupy w centrach, które udzieliły 10-procentowego rabatu: Centrum Ogrodnicze „ILEX” (dodatkowo "ILEX" ufundował trzy nagrody rzeczowe), OGRÓD ZAJKO i Centrum Ogrodnicze „Świat Roślin”:

a) zieleń w „przedogródkach”
I miejsce –   Adam B.B. Suwałki, ul Daszyńskiego
II  miejsce – nie przyznano
III miejsce – Wiesław K., Suwałki, ul. Sikorskiego

b) balkony, tarasy
I i III miejsca nie przyznano
II miejsce   (ex aequo)  - Ewa Z. Suwałki, ul. Pułaskiego; Monika M. Suwałki, ul. Szpitalna;               Ryszard L. Suwałki, Kowalskiego; Bożena B. Suwałki, ul. Jana Pawła II; Joanna K.Suwałki, ul. Ogińskiego; Barbara i Janusz Ł. Suwałki, ul. 11 Listopada; Józef  D. Suwałki, ul. Dwernickiego;             Teresa H. Suwałki, ul. Lityńskiego; Małgorzata J. Suwałki, ul. Kowalskiego

c) Zieleń na terenie placówek oświatowych
I miejsce –  Przedszkole nr 8 z Oddziałem Integracyjnym, Suwałki, ul. Putry
II miejsce – Przedszkole nr 2, Suwałki, ul. Waryńskiego
III miejsce – Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II, Suwałki, ul. Sejneńska

d) ogródki przy blokach wielorodzinnych  (zabudowa blokowa)
I miejsce  (ex aequo)  -  Bogusława K. Suwałki, ul. Nowomiejska; Danuta J. Suwałki, ul. Szpitalna
II miejsce (ex aequo)  – Janina S. Suwałki, ul. Szpitalna; Romualda R. Suwałki, ul. Noniewicza
III miejsce (ex aequo) –  Albin Sz. Suwałki, ul. Konopnickiej; Gabriela Ż. Suwałki, ul. Nowomiejska

e) Ogródki przy domach wolnostojących i w zabudowie szeregowej
I miejsce  –    Krystyna R. Suwałki, ul. Północna
II miejsce  –   Maria i Józef B. Suwałki, ul. Reymonta
III miejsce (ex aequo)  –  Małgorzata Ż.-Sz. Suwałki, ul. Łokietka; Karolina i Hubert K. Suwałki, ul. Zastawie; Dorota Sz. Suwałki, ul. Mieszka I

f) zieleń na terenach zakładów pracy o powierzchni zieleni do 1000 m2
I miejsce – nie przyznano
II miejsce - nie przyznano
III miejsce - Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”-  Suwalski Klub Seniora, Suwałki , ul Chopina

g) zieleń na terenach zakładów pracy o powierzchni zieleni  powyżej 1000 m2
I i II miejsca nie przyznano
III miejsce  (ex aequo)  - DPS „Kalina” , Suwałki, ul. Pułaskiego; Parafia p.w. Św. Kazimierza Królewicza, Suwałki, ul. Witosa

h) zieleń przy obiektach handlowych i gastronomicznych
I i II miejsca nie przyznano
III miejsce (ex aequo) - Naleśnikarnia „Pod Chmurką” Milena U., Suwałki, ul. Kościuszki;                   Myjnia Samochodowa „ECO-CAR” –Rafał Ł. Suwałki, ul. Staszica

W drugiej części spotkania Agnieszka Dragon ze Stowarzyszenia Nie Po Drodze opowiedziała, jak powstał Ogród Osiedlowy - pierwszy ogród społeczny, który udało się stworzyć na przyblokowym trawniku dzięki mobilizacji mieszkańców, sympatyków Suwalskiego Klubu Seniora i dotacji z programu LECHSTARTER. Przedstawiciele Stowarzyszenia Nie Po Drodze oraz seniorzy skupieni w Klubie Seniora przy ul. Chopina 6a zaprosili też na zajęcia w Klubie, które ponownie ruszyły we wrześniu.
W międzyczasie można było wymienić się nasionami i sadzonkami z innymi ogrodnikami, a także zagłosować na Rzekę Roku - Czarną Hańczę na specjalnie przygotowanym stanowisku.
W plenerowej "galerii na sznurku" zagościła wystawa prac dzieci - uczestników warsztatów plastycznych, poświęconych Suwałkom i Czarnej Hańczy, prowadzonych w Suwalskim Ośrodku Kultury przez studentki toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych: Annę Malinowska i Łucję Januszko.
Wieczorem na muralu, który również powstał jako część Ogrodu Osiedlowego można było obejrzeć przegląd zdjęć z dwudziestu edycji konkursu "Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony".
"Wielka Impreza na Maksa" jak nazwali ją seniorzy, zakończyła się plenerową potańcówką, podczas której  przygrywał Zespół Niespokojnych Nóg.