Wielokulturowy Festiwal Kulinarny

Wielokulturowe spotkanie w parku Konstytucji 3 Maja w niedzielne popołudnie zgromadziło mieszkańców miasta wokół regionalnych przysmaków.  Wśród licznych stoisk z jadłem kresowym i rękodziełem ludowym, przy dźwiękach muzyki ludowej,  odbyła się bitwa kucharzy na najsmaczniejsze potrawy pogranicza polsko-litewskiego.

O godzinie 12.00, tuż po uroczystym otwarciu festiwalu przez Prezydenta Miasta Suwałk, rozpoczął się pojedynk kucharzy. Mistrzowie kuchni podzielili się tajnikami swoich przepisów i zaprosili do degustacji. Drużyna "Polska", którą reprezentowało Agroranczo z Błaskowizny przygotowała zupę rybną, kartacze z siekaną baraniną i szarlotkę. Natomiast w menu drużyny "Litewskiej", reprezentowanej przez ekologiczne gospodarstwo spod Mariampola, znalazła się zupa dyniowa z kurczakiem, placuszki warzywno-ziemniaczane oraz sakiewki naleśnikowe z jabłkiem.

Popisowe dania oceniło międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Marcin Budynek. Obie ekipy zajęły pierwsze miejsce, gdyż festiwal utrzymany był w duchu współpracy, a nie rywalizacji. Miał łączyć obie kultury i pokazać jak niewiele nas dzieli, jak również zachęcić mieszkańców i turystów do poznawania smaków i innych atrakcji pogranicza polsko-litewskiego.

Wydarzeniom kulinarnym towarzyszyły występy zespołów pogranicza polsko-litewskiego: „Przeroślaków”, Kapeli Klumpe, Tria Hanki oraz ,,Jovarai”. Nie zabrakło też stoisk z ofertą turystyczną Miasta Suwałk, Suwalskiej Organizacji Turystycznej i Miasta Mariampol. Zainteresowani mogli również wziąć udział w konkursach wiedzy o mieście i regionie, w których przewidziano atrakcyjne nagrody. Dodatkową atrakcją był rajd rowerowy na trasie: Suwałki-Puńsk-Suwałki, w którym wzięło udział 40 uczestników.

Organizatorem festiwalu było Miasto Suwałki, przy współpracy z Miastem Mariampol. Wydarzenie jest częścią wspólnego projektu ,,Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach lokomotywą rozwoju turystyki na pograniczu polsko – litewskim”, dofinansowanego z Funduszu Małych Projektów Program Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska 2007-2013.

PLlt2

ue_spf_medium_pl