Wystawa fotografii Kolory prawosławia.Polska w suwalskim areszcie

W piątek w samo południe w Areszcie Śledczym w Suwałkach uroczyście otwarto wystawę fotograficzną Kolory prawosławia. Polska.

Wystawa była już prezentowana w wielu miasta w Polsce, a także w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Jej tematy dotyczą architektury sakralnej, uroczystości i wydarzeń religijnych oraz wiernych, kapłanów i hierarchów kościoła prawosławnego i zostały przedstawione na około 200 niezwykle barwnych i wymownych fotografiach użytkowników portalu OrthPhoto.net, które zostały wykonane na terenie całej Polski, w tym oczywiście w regionie północno-wschodnim naszego kraju, a więc w Białymstoku, Supraślu, Grabarce itd.

Zbiór tych fotografii suwalczanie mogli oglądać dwa lata temu w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Teraz, wystawa "Kolory prawosławia. Polska" została sprowadzona do miasta ponownie, a oglądać ją przez dwa miesiące będą mogli wyłącznie pracownicy służby więziennej oraz osadzeni w suwalskim areszcie śledczym.

Pomysłodawcą zorganizowania wystawy w tak szczególnym miejscu, jest proboszcz prawosławnej Parafii Wszystkich Świętych w Suwałkach i kapelan w suwalskim areszcie - ksiądz Łukasz Ławreszuk.

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli księża katoliccy i prawosławni , pracownicy aresztu. Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk Marek Buczyński w swym wystąpieniu, podziękował Dyrektor aresztu śledczego płk Bożennie Mazurkiewicz za zaproszenie na uroczystość. Wyraził słowa uznania dla pracowników aresztu za tego typu działania resocjalizacyjne skierowane do ogółu osadzonych.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncertu pieśni liturgicznych w wykonaniu chóru młodzieżowego z Białegostoku.