
Data: 22.04.2024 17:00
Miejsce: Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71
Kontynuujemy symboliczną podróż po regionach etnograficznych, tym razem przyjrzymy się efektownym strojom rzeszowskim. Są one świetnym przykładem na to, że pomponiki mogą być bardzo męskie, zadziorne i zawadiackie, jak tańczone w regionie tańce. Omówimy hafty angielskie, cekiny, błękitną i siwo-niebieską kolorystykę tych strojów. Ale spróbujemy także odpowiedzieć na cokolwiek kontrowersyjne pytanie: ile w Rzeszowszczyźnie jest Krakowszczyzny?
Czym właściwie jest strój ludowy? Jakie pełnił funkcje w kulturze tradycyjnej, a jakie obecnie? Jakie elementy, ornamentyka i kolorystyka są charakterystyczne dla strojów ludowych poszczególnych regionów etnograficznych dzisiejszych ziem Polski i jakie znaczenia są w nich zakodowane? Dlaczego od czasu do czasu wraca moda „na folk”? I jak w naszych codziennych, współczesnych stylizacjach włączać elementy inspirowane strojem ludowym i folklorem?
Na te i podobne pytania staramy się odpowiadać w nowym cyklu spotkań tematycznych związanych z pewną niszą w historii mody, to jest „Polskie stroje ludowe”, raz w miesiącu w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Ponieważ ważnym elementem ubiorów tradycyjnych w wielu regionach były hafty, to dodatkowo po prelekcji przy każdym spotkaniu zaprosimy chętnych na krótką część warsztatową, wprowadzającą w podstawy haftów danego regionu, zapewniamy potrzebne materiały.
Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych i młodzieży od 15 r.ż.
22.04.2024, godzina 17.00
Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71
wstęp wolny