40-lecie PEC

W miniony piątek (24 czerwca) pracownicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach świętowali jubileusz 40-lecia firmy.. Z tej okazji zorganizowano uroczystą galę podczas, której podsumowano 40 lat działalności oraz nagrodzono najbardziej zasłużonych pracowników Przedsiębiorstwa.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Ewą Beatą Sidorek, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Wiesław Stelmach, Skarbnik Miasta i Mariusz Klimczyk, Sekretarz Miasta.

- Gratuluję wszystkim pracownikom PEC tak pięknego jubileuszu. To Wasza zasługa, że ta firma to jedna z najlepiej działających miejskich spółek – mówił w trakcie uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -  Życzę wszystkim pracownikom, całemu Zarządowi spółki, rozwoju firmy, unowocześniania produkcji ciepła i umocnienia na suwalskim rynku ciepłowniczym – dodał Prezydent Suwałk.

Historię spółki przedstawił Prezes PEC Tadeusz Szaciło.

1976r. – utworzenie WPEC w Suwałkach z siedzibą w Giżycku. Jednostka nadrzędna – Zjednoczenie Przedsiębiorstw Komunalnych w Suwałkach ul. A. Czerwonej obecnie Sejneńska. Przyporządkowane Zakłady Energetyki Cieplnej w Suwałkach, Augustowie, Olecku i Ełku.

- zatrudnienie – 140 osób, w tym 102 stanowiska robotnicze

- ilość odbiorców – 50

- 1976/79 – szybki rozwój Suwałk. Powstawały nowe osiedla mieszkaniowe i zakłady przemysłowe. Rośnie więc zapotrzebowanie na ciepło.

1979r.

- przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa do Suwałk i zmiana nazwy na „Wojewódzkie   Przedsiębiorstwo Energetyki  Cieplnej w Suwałkach”

- siedziba przy ul. Waryńskiego 39 (do 1986 roku)

-doszły kolejne zakłady w miastach: Giżycko, Pisz, , Węgorzewo,

- dyrektor Romuald  Aneszko (do 1985r.)

1981r. – oddanie do eksploatacji kotłowni przy ul. Utrata (późniejsza ciepłownia centrum)

1986r.

- oddanie do eksploatacji ciepłowni  przy ul. Przemysłowej 6A

- przeprowadzka do biurowca  przy ul. Przemysłowej 6A, obok wybudowanej ciepłowni

- sukcesywna likwidacja małych kotłowni lokalnych

- w Suwałkach istniały 2 ciepłowni wysokoparametrowe  i 4 niskoparametrowe

- długość sieci w Suwałkach – 38 km

-  dyrektor Andrzej Niewczas (do 1991r.)

1984r. – przekazanie przedsiębiorstwu 100 mieszkań komunalnych – ściągnięcie specjalistów od ciepłownictwa z całej Polski.

1988r.

- na terenie województwa suwalskiego eksploatacja 134 źródeł ciepła (ciepłownie miejskie i lokalne kotłownie)

- ilość odbiorców – 337

- dzisiaj ilość ogrzewanych budynków to 1 263 szt.

- zatrudnienie – 773 osoby, w tym 612 stanowiska robotnicze

1992r.

- zarządzeniem Wojewody Suwalskiego podział WPEC na siedem samodzielnych przedsiębiorstw

- powołanie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach

– organ założycielski i sprawujący nadzór Rada Miejska Suwałk

- dyrektor Wiktor Raczkowski (do 1997r.)

Od 1992r.  – nagły rozwój  nowoczesnych technologii

- modernizacja Ciepłowni Głównej – zastosowano automatykę procesu spalania, elektroniczne wagi do pomiaru węgla dostarczanego do kotłów, przebudowano przepompownię, wprowadzono uzdatnianie wody sieciowej). W 2000 roku podobne rozwiązania zastosowano w Ciepłowni Centrum.

W kolejnych latach kontynuowano proces wprowadzania nowoczesnych rozwiązań.

Poza źródłami ciepła modernizacją objęto także węzły ciepłownicze wprowadzając system sterujący ich pracą.

Narodowa Agencja Poszanowania Energii oceniła system ciepłowniczy w Suwałkach jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce.

1997r. spółka prawa handlowego

- przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

- prezes  zarządu – Wiktor Raczkowski (do 2003r.)

- kolejno Karol Wandzioch (do 2009r.) i Tadeusz Szaciło (od 2010r.)

Od 1997r. przyjęty kierunek to  rozwój i inwestycje

- inwestycje w urządzenia odpylające celem zmniejszenia emisji zanieczyszczeń  do powietrza

- ponad 52 km sieci w Suwałkach (w tym 6 km sieć preizolowana)

- dzisiaj 85 km – (preizolowanej 55 km)

2006r.  – rozpoczęcie budowy bloku kogeneracyjnego – z udziałem pozyskanych środków unijnych.

2007r. – uzyskanie certyfikatów ISO 9001, ISO 14001, PN-N 18001. Obecnie trwają prace wdrożeniowe normy 50001 zarządzanie energią.

Grudzień 2008r. – uruchomienie produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem (wysokosprawna kogeneracja) – popierana prze Unię Europejską jako priorytet.

Obecnie produkcja energii elektrycznej wynosi 48 tys. MWh.

Udział w życiu społecznym

Dni Otwarte Ciepłowni pod hasłem „Misja – emisja”

Konkurs w szkołach na najlepszą pracę pt. „Sposoby likwidacji niskiej emisji”

Lekcje w szkołach na temat skąd się bierze ciepło

Główne  nagrody i wyróżnienia

Laury ciepłownictwa 2011 i 2015

Bezpieczny organizator pracy – przyznane przez PIP w Białymstoku.