Aktualności

Budżet stabilny i bezpieczny

Wydatki w wysokości 305 497 350 złotych i dochody w kwocie 302 088 649 złotych, zniesienie opłaty za posiadanie psa i tzw. opłaty klimatycznej to tylko kilka z propozycji przyszłorocznego budżetu Miasta Suwałki, które na grudniowej sesji Rady Miejskiej przedłoży radnym prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. W miniony piątek prezydent prezentował propozycję budżetu dziennikarzom na konferencji prasowej w ratuszu.

- To propozycja budżetu stabilnego i bezpiecznego, który konsekwentnie realizuje zadania ciążące na mieście i wpisuje się w politykę prorozwojową – podkreślał Czesław Renkiewicz.

Nowością w przyszłorocznym budżecie mają być: zniesienie opłaty od posiadania psów i opłaty miejscowej, zwanej klimatyczną. Na dotychczasowym poziomie pozostanie opłata od środków transportowych.

- Tę branżę mocno dotknął kryzys, więc byłaby to forma pomocy – argumentował prezydent Suwałk.

O jeden procent wzrósłby natomiast podatek od nieruchomości, przy czym, jak zaznaczył prezydent nadal nie osiągnąłby on maksymalnego dopuszczalnego poziomu.

Wiadomo też, że w przyszłym roku mniejsze będą wpływy do miejskiego budżetu z tytułu subwencji oświatowej – o 2,5 miliona złotych. Spodziewany jest natomiast wzrost dochodów z podatku PIT – o 0,2 procenta. Władze Suwałk mają też nadzieję, że utrzyma się korzystna tendencja wzrostu wpływu z podatku CIT. W 2013 roku wpływy z tego tytułu były wyższe od zakładanych aż o 9 procent.

Kolejnym korzystnym trendem jest fakt, że przyszłoroczny budżet, tak jak w poprzednich latach, zakłada nadwyżkę dochodów bieżących nad bieżącymi wydatkami. Nadwyżka ta wyniesie aż 13 milionów złotych.

Warto przy tym podkreślić, że ogólne dochody mogą być wyższe niż planowane z powodu rozmaitych dotacji, które Miasto Suwałki co roku pozyskuje z różnych programów.

Wydatki majątkowe w przyszłym roku miałyby wynieść 45 milionów złotych.

Zadłużenie osiągnie 128,59 milionów złotych i wzrośnie w porównaniu z tegorocznym o 1,5 miliona złotych. Wskaźnik zadłużenia wyniesie 42,57 procenta. Przy czym, jak podkreślał skarbnik miasta Suwałki, Wiesław Stelmach od przyszłego roku każdy samorząd sam będzie obliczał ten wskaźnik i nie obowiązuje już maksymalny dopuszczalny próg w wysokości 60 procent.

Z najważniejszych inwestycji, które należy wymienić, w przyszłym roku zostaną wykonane: przebudowa ulicy Buczka za kwotę 9,2 miliona złotych, przebudowa ulicy Bakałarzewskiej – 6 milionów złotych, przebudowa skrzyżowania ulic Dwernickiego i Noniewicza – 0,5 miliona złotych, budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Wigierskiej z Utratą – 0,6 miliona złotych, drogi wewnętrzne na osiedlu Hańcza za kwotę 2,8 miliona złotych, przebudowa ulicy Młynarskiego – 0,6 miliona złotych, modernizacja ulicy Bukowej – 0,35 miliona złotych. Zakończy się przebudowa placu Piłsudskiego wraz z ulicą Chłodną – koszt to 1,5 miliona złotych oraz przebudowa placu Marii Konopnickiej – 2,1 miliona złotych. Powstaną trasy rowerowe za kwotę 1,2 miliona złotych. Bardzo dobra jest także wiadomość dla wszystkich, którzy czekają na suwalskie lotnisko. Nawet jeśli nie uda się pozyskać dotacji na ten cel – w 2015-2016 roku lotnisko powstanie z własnych funduszy. Koszt jego budowy jest szacowany na 24 miliony złotych. W 2014 roku na prace przygotowawcze zostanie wydanych 0,15 miliona złotych.

Aż 3,7 miliona złotych zostanie wydanych na wdrażanie elektronicznego systemu usług dla ludności. Za 0,5 miliona złotych zostanie położony światłowód.

Nie zabraknie też inwestycji oświatowych. Za 1,6 miliona złotych wybudowane zostanie boisko przy Szkole Podstawowej nr 6 i za 0,58 miliona złotych przy Zespole Szkół nr 2. Termomodernizacji doczeka się Zespół Szkół nr 8, na co wydanych zostanie 1,73 miliona złotych. I wreszcie, zmodernizowany zostanie stadion lekkoatletyczny. Ta inwestycja pochłonie 4,5 miliona złotych. Zbudowane zostaną dwa duże place zabaw – przy zalewie Arkadia i na Północy. Na ten cel zostanie wydanych 0,7 miliona złotych.

 

 

 

18
Listopad