zdjęcie: http://www.pec.suwalki.pl/
Informacje o stanie powietrza, podawane w środkach masowego przekazu w formie różnokolorowych kropek, mimo że nie są wynikami pomiarów dokładnych, coś mówią o jakości powietrza. Należy je tylko właściwie odczytać i zinterpretować. Czujniki tzw. pyłu zawieszonego PM 2,5 (bardzo drobnego) i PM10 po uśrednieniu danych pokazywane są w formie kolorowych kropek świadczących o jakości powietrza a dokładniej o ilości pyłu zawieszonego w 1 m3 powietrza. Kolor zielony świadczy o małej ilości pyłu, a kolory ciemne o dużej.
W wyniku spalania paliw do powietrza trafiają zanieczyszczenia, innymi słowy emisja zanieczyszczeń to wprowadzanie różnego typu szkodliwych substancji do powietrza, w zależności od punktu wprowadzania zanieczyszczeń, można wyróżnić emisję niską oraz emisję wysoką. Emisję niską od wysokiej odróżnia wysokość komina – niska występuje przy kominach niższych niż 40 m, szczególnie z lokalnych kotłowni oraz tzw. palenisk domowych i prowadzi do powstania wysokich stężeń zanieczyszczeń w strefie przebywania ludzi. Spalanie węgla złej jakości lub odpadów/śmieci, często zły stan techniczny urządzeń, przestarzałe piece, zbyt rzadkie czyszczenie przewodów kominowych oraz brak filtrów oczyszczających spaliny powodują, że w wyniku spalania następuje emisja do powietrza szkodliwych substancji, przede wszystkim pyłu, który jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia ludzi.
Emisja niska jest to emisja, w której udział ma każdy z nas. Mają na nią wpływ zarówno środki transportu, ogrzewanie indywidualnych gospodarstw domowych oraz lokalne, przestarzałe kotłownie. Decydujący wpływ na jakość powietrza mają rodzaj i jakość spalanego paliwa, sposób spalania i zastosowanie instalacji oczyszczających spalin.
Jak suwalski PEC dba o jakość powietrza?
- Spalany węgiel zawiera ok. 8% popiołu i ok. 0,4% Parametry węgla są potwierdzane przez Główny Instytut Górnictwa, a także na bieżąco monitorowane przez laboratorium zakładowe, zarówno przy dostawach jak i spalaniu. Typowy węgiel spalany w piecach zawiera ponad 20% popiołu i ok. 1% siarki.
- Proces spalania jest sterowany i kontrolowany a spaliny są oczyszczane. Elektrofiltr i odpylacze wyłapujące pyły ze spalin mają skuteczność rzędu 93-99%.
- Emisję zanieczyszczeń (zawartość pyłu, tlenków siarki, tlenków azotu) kontroluje i archiwizuje wyniki pomiarów system ciągłego monitoringu spalin zainstalowany wewnątrz komina ciepłowni. Ponadto, niezależnie od ciągłego pomiaru spalin w kominie okresowo stężenie zanieczyszczeń kontroluje Inspekcja Ochrony Środowiska.
- Dla dużych instalacji spalania paliw - takich jak ciepłownia PEC - Minister Środowiska określa dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń w spalinach. Zmierzone emisje z instalacji PEC są znacznie niższe niż dopuszczalne a pyłu nawet wielokrotnie mniejsze.
- Komin ciepłowni PEC ma ponad 120 m wysokości więc zanieczyszczenia a w szczególności pył rozprowadzane są na bardzo dużych przestrzeniach, stanowiąc znikomy procent powietrza.
Ogrzewanie indywidualne na terenie miasta Suwałki emituje około 770 ton pyłów rocznie. Natomiast w suwalski PEC emituje ich zaledwie 20 ton rocznie (dane z „Planu gospodarki emisyjnej dla miasta Suwałki”). Cyfry mówią same za siebie.
Na podstawie przeprowadzonych obliczeń i pomiarów niezależne instytucje potwierdzają, że emisja z instalacji ciepłowni na poziomie określonych prawem standardów emisyjnych, nie stanowi zagrożenia dla środowiska w zakresie ilości i rodzaju emitowanych substancji pyłowo - gazowych i nie jest uciążliwa dla występującej w pobliżu i oddaleniu zabudowy mieszkalnej (jednorodzinnej i wielorodzinnej) jak i dla terenu Wigierskiego Parku Narodowego.
Najprostszym wskaźnikiem czystości spalin jest kolor dymu. Dym z komina PEC-u jest biały, bo jego głównym składnikiem jest para wodna, natomiast dym z wielu domowych palenisk jest ciemny, a nawet czarny, co świadczy o wysokim stężeniu pyłu w spalinach.
Warto też wspomnieć, że suwalski PEC otrzymał certyfikaty potwierdzające, że produkcja i dostarczanie ciepła jest oznakowane jako „NO SMOG”.