Aktualności

I dzień Forum Biznesowego Pogranicza

Trzy panele dyskusyjne, wykład, prezentacje suwalskich firm z branży drzewno – meblarskiej i rozmowy biznesowe. To wszystko odbyło się w ramach pierwszego dnia Forum Biznesu Pogranicza, które odbywa się dziś (3 listopada) w Suwałkach.

Część merytoryczna Forum Biznesu Pogranicza rozpoczęła się od wykładu prof. Elżbiety Mączyńskiej – Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego pn. „Perspektywy rozwoju gospodarki polskiej na najbliższy rok”.

Potem przyszła kolej na panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony był „Uwarunkowaniom i perspektywom rozwoju branży drzewno-meblarskiej w Polsce Północno-Wschodniej”.

Adam Hamryszczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju zapewnił, że Specjalne Strefy Ekonimiczne funkcjonować będą do 2027 roku a po tym czasie nie ma mowy o ich likwidacji. – Ministerstwo Rozwoju przygotowuje reformę dotycząca stref ekonomicznych. Wiemy, że są one motorem rozwoju takich miast jak Suwałki. Ktoś kto mówi, że chcemy zlikwidować strefy wprowadza niepotrzebny zamęt – powiedział Hamryszczak.

Słowa Ministra Hamryszczaka potwierdziło wystąpienie Macieja Formanowicza, Prezesa Zarządu Fabryki Mebli Forte – Postanowiliśmy zlokalizować nasza inwestycję w Suwałkach bo oferta Suwałk chociażby dzięki obecności Strefy Ekonomicznej była najlepsza. To stosunkowo duże miasto, które zapewni nam osoby do pracy – powiedział Maciej Formanowicz.

- Opracowujemy Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, wdrażamy reformę szkolnictwa zawodowego w Suwałkach, mamy Program Rozwoju Przedsiębiorczości i Strategię która zakłada, że branża drzewno – meblarska jest branżą wiodącą w Suwałkach – powiedział Łukasz Kurzyna Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk

Kolejne panele poświęcone były „Wpływowi dostępności surowca na rozwój branży. Warunek czy atut?” podczas którego wywiązała się dość mocna dyskusja związana z zakupem drewna z zasobów Lasów Państwowych. Mówiono również o pozyskiwaniu drewna z Litwy i Białorusi dla której Polska jest głównym importerem drewna. Ale mimo to i tu pojawiają się problemy natury logistycznej związane z różnym rozstawem torów po stronie polskiej i białoruskiej.

I dzień Forum Biznesowego Pogranicza zakończył się panelem „Rola kształcenia zawodowego w rozwoju branży drzewno – meblarskiej” podczas którego dużo mówiono o potrzebie dokształcania kadr ale też braku odpowiednio przygotowanych do pracy osób.

Dagmara SobolewskaDyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Fabryki Mebli Forte S.A. zwróciła uwagę, że jako firma muszą angażować się w rozwój uczniów na poziomie szkół zawodowych poprzez tworzenie klas patronackich ale także muszą myśleć o rozwoju pracownika na poziomie studiów wyższych.

Z kolei dr Marta WiszniewskaRektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach powiedziała, że konieczny jest zwrot w podejściu do nauczania na suwalskiej uczelni. – Musimy analizować to jaki jest rynek i jego potrzeby. PWSZ musi stać się uczelnią, która będzie szkoliła kadrę dla firm funkcjonujących w Suwałkach między innymi dla tych firm, które zajmują się produkcją mebli – powiedziała dr Marta Wiszniewska.

Ewa SidorekZastępca Prezydenta Miasta Suwałk, poinformowała o planach ubranżowienia szkół zawodowych w Suwałkach oraz inwestycjach, które chce realizować Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół nr 6 polegających na budowie warsztatów przygotowujących do wykonywania zawodu.

03
Listopad