Ruszyło duże wydarzenie biznesowe w Suwałkach. Forum Biznesowe Pogranicza poświęcone branży metalowo – maszynowej połączonej z szeroko pojętym designem w przestrzeni przemysłowej i publicznej. Jak co roku bardzo silnie reprezentowane jest środowisko przedsiębiorców. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk otwierając konferencję zwrócił uwagę, że nie jest to branża wiodąca Suwałk ale z całą pewnością jest siłą napędową tej części Europy.
– Forum to miejsce wymiany doświadczeń i wymiany spostrzeżeń. Suwałki to miasto, które swój rozwój upatruje na wzroście gospodarczym, który suwalski samorząd wspiera od lat – powiedział na rozpoczęcie konferencji Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Naturalną branżą dla naszego regionu jest branża rolno – spożywcza oraz branża drzewna. W Suwałkach mamy jednak też wiele firm działających w tej gałęzi gospodarki, która jest tematem naszych dzisiejszych rozmów – dodał Prezydent Suwałk.
Współorganizatorami Forum jest Miasto Suwałki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Politechnika Białostocka, Klaster Obróbki Metali, Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Resursa Podlaska oraz Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona”.
Forum Biznesowe Pogranicza jest wydarzeniem kształtującym rozwój makroregionu Polski Północno-Wschodniej poprzez wspieranie przedsiębiorczości zorientowanej na zaawansowane technologie i wykorzystanie możliwości współpracy międzynarodowej. Każda edycja Forum zwiększa swój zasięg i oddziaływanie, a co za tym idzie zwiększa się zainteresowanie uczestnictwem w wydarzeniu. Metal Industry Design skupiło w jednym miejscu wszystkie branże związane z biznesem metalowym, maszynowym.
Zgodnie z danymi GUS Białystok („Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podlaskiego we wrześniu 2018 r.”) branże metalowa i maszynowa należą do liderów wzrostu gospodarki regionu. Uwzględniając działy gospodarki o znaczącym udziale w produkcji sprzedanej przemysłu, jedne z największych wzrostów wartości sprzedaży w odniesieniu do poziomu sprzed roku (2017) zanotowano w produkcji maszyn i urządzeń (o 6,0%), wyrobów z metali (o 3%).
Zgodnie z danymi WUP Białystok („Sytuacja na rynku pracy w województwie podlaskim w 2016 roku” – ostatnia dostępna analiza roczna), branża metalowa i maszynowa należą do najważniejszych pracodawców regionu, cechujących się m.in. wysoką dynamiką wzrostu zatrudnienia co świadczy o potencjale rozwojowym obu branż. Wśród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu, w stosunku do poprzedniego roku (2015) najwyższy jego wzrost odnotowano w jednostkach zajmujących się m.in. produkcją wyrobów z metali (o 16,2%).
Najważniejsze firmy tej branży w naszym mieście to:
Malow
Lider w produkcji mebli metalowych. Działa od 1989 r. Zatrudnienie ok 500 osób. Zakłady produkcyjne: Suwałki (Polska), Charków (Ukraina). Dystrybucja: na całym świecie. Eksport: ponad 50% produkcji. Zdolność produkcyjna: 280 000 szt. mebli produkowanych rocznie. Liczba zamówień: ok 40 tys. sztuk rocznie.
ZWM Dojnikowscy
Zakład Wyrobów Metalowych Dojnikowscy jest producentem różnego rodzaju konstrukcji metalowych. Wykonuje m.in.: konstrukcje stalowe hal, konstrukcje reklamowe, ogrodzenia przemysłowe, posesyjne, rusztowania, schody, zadaszenia. Firma ZWM Dojnikowscy to 30 lat doświadczenia, 100 zatrudnionych osób, 4500 m² pow. produkcyjnej.
Salag sp. z o.o. sp. k.
Firma specjalizuje się w produkcji profili wykończeniowych z PCV i aluminium. Posiada nowoczesny park maszynowy a cały proces produkcyjny jest kontrolowany samodzielnie przez firmę (od etapu projektowania po produkcję finalnego wyrobu). Laureat wielu nagród i wyróżnień – m.in. z zakresu innowacyjności.
ASPI sp. z o.o. sp. k.
Firma działa od 2004 r. W r. 2013 firma przystąpiła do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej, w tym piły tarczowe, piły stellitowane i piły trakowe.
Fabryka kabli Elpar II
Firma powstała w 1990 r. a od 2000 r. posiada zakład produkcyjny w SSSE. Zajmuje się produkcją kabli i przewodów elektroenergetycznych i siatki ogrodzeniowej powlekanej tworzywem sztucznym.
Robur
Producent i dostawca produktów bezpieczeństwa fizycznego i ochrony mienia. Produkuje w SSSE od 2013 r. wysokiej jakości testowane i certyfikowane skarbce i drzwi skarbcowe do XI klasy bezpieczeństwa, wrzutnie nocne, sejfy do VI klasy bezpieczeństwa, multisejfy. Produkty trafiają do banków, urzędów państwowych, korporacji. Robur Polska sp. z o.o. to spółka zależna i powiązana z Robur Safe AB, która została założona w 1970 w Szwecji (obecnej w 50 krajach).
Traffic sp. z o.o.
Firma istnieje od 2001 r. i należy do liderów w produkcji i sprzedaży pokryć dachowych, profili blachowych, blach elewacyjnych i konstrukcyjnych na terenie północno-wschodniej Polski.
Więcej na temat III Forum Biznesowego Pogranicza na stronie: www.forumpogranicza.pl
Rozpoczęła się III edycja Forum Biznesowego Pogranicza